Z Galicji.

Za zezwoleniem władz austryjackich polskie stronnictwa narodowe w Galicji utworzyły Centralny Komitet narodowy. Organizacja ta w odezwie oświadcza swą lojalność wobec monarchii Habsburskiej i podkreśla, że społeczeństwo polskie musi mieć własna myśl polityczną. Centralny Komitet narodowy pragnie krajowi „zapewnić rozważne, jednolite i karne postępowanie w tych niezmiernie ważnych i niezmiernie trudnych chwilach".

 

 

W skład Centralnego Komitetu narodowego wchodzą przedstawiciele:Stronnictwa demokratyczno-narodowego i spokrewnionego z niem Narodowego Związku chrześcijańsko-ludowego Polskiego Stronnictwa ludowego („długoszowców"), „stronnictwa Centrum, żywiołów grupujących się dokoła „Rzeczypospolitej", duchowieństwa, ziemiaństwa, Towarzystwa uczestników powstania z roku 63., wyborczych Organizacji Narodowych. Sokoła i Drużyn Bartoszowych.

 

Nie przyłączyły się do Centralnego Komitetu narodowego żywioły zpod sztandaru Komisji Tymczasowej; a mianowicie socjaliści i radykaliści i organizacje ich Związki Strzeleckie, do których przysunęły się podobno także Drużyny Strzeleckie (niesocjalistyczne, ale radykalne).

 

Na uboczu zostają konserwatyści.

 

Odezwa Centralnego Komitetu narodowego zaznacza. że Komitet dążyć będzie do porozumienia z pozostałemi grupami. w pierwszym rzędzie pewnie z konserwatystami.

 

Kurjer Poznański, 11-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.