Polityka

Dnia 31. maja złożył Paderewski wobec Rady Czterech oświadczenie, że w sprawie mniejszości narodowych i wyznaniowych tradycya Polski idzie po linii zupełnego równo-uprawnienia i tolerancyi. Mniejszościom narodowym i wyznaniowym zapewni Sejm polski taki wymiar swobód i wolności, jaki będzie im dany przez rządy państw zachodnich.

 

Gwiazdka Cieszyńska: pismo naukowe i zabawne, 10-06-1919

W toku rokowań pomiędzy prezydentem Paderewskim a Kramarzem w sprawie Śląska Cieszyńskiego wyłonił się projekt, by delegacyi pokojowej Jugosławii powierzyć pośrednictwo w tej sprawie, jako że Jugosłowianie „czują sympatyę do jednej i do drugiej strony”.

 

Gwiazdka Cieszyńska: pismo naukowe i zabawne, 10-06-1919

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 3 czerwca (Z) Lewicowi posłowie grożą, iż w Sejmie zaprotestują przeciwko nominacyj Eust. hr. Sapiehy na godność ambasadom w Paryżu.

Oczywiście takiem samem „prawem” może prawica w odwecie protestować przeciw tym „lewicowym” nominacyom.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 05-06-1919

Prezydent ministrów Paderewski i czeski minister spraw zagranicznych Benesz wymienili listy, podkreślając żywotność stosunków między obu państwami. Noty te utrzymane są w bardzo grzecznym i przyjaznym tonie.

 

Gwiazdka Cieszyńska: pismo naukowe i zabawne, 10-06-1919

Warszawa. (PAT.) Wydział prasowy ministerstwa spraw wewnętrznych donosi, że wybory powszechne do Rad miejskich w miastach Wielkopolski wydały wynik następujący: Wybory przeprowadzono w 87 miastach, znane zaś są dotychczas wyniki wyborów w 51 miastach. Weszło z tych wyborów do Rad miejskich 445 Polaków, 121 Niemców i 13 Żydów. W Poznaniu wybranych zostało radnymi Polaków 41, Niemców 18 i 1 żyd. Niemcy i żydzi, wstrzymali się od glosowania w miastach: Mieścisko, Misztad, Gostyń i Sulmierzyce.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.