Polityka

Sekretarz. - Ach, to pan jest naszym nowym ministrem! Raczy pan minister zasiąść na fotelu.

Nowy minister. - Ależ, co znowu! Ja tu sobie przycupnę na krzesełku, bo na te kilka dni, przez które może będę ministrem, nie opłaci się zbyt wygodnie rozsiadać.

Mucha, 28-11-1919

Kraków, 3 grudnia.

Nowy gabinet lada chwila się utworzy. Rodzi się w atmosferze, przesyconej elektrycznością; rodzi się w chwili, gdy w Warszawie wykrywa się zuchwale organizacye bolszewickie, spiskujące nawet pośród wojska, rodzi się w momencie wielkiego rozprzeżenia gospodarczego, wywołującego rozgoryczenie i niebezpieczne tarcia, rodzi się w chwili, gdy wszyscy pozostajemy pod przykrem wrażeniem nowego horendalnego głupstwa koalicyjnego w sprawie Galicyi Wschodniej, „przyznanej" Polsce w Paryżu łaskawie na lat 25,.. (Come in, mr Lloyd George, and take it! Przyjdź jednak, szanowny angielski dyplamato, i spróbuj zabrać polską ziemię!)

Nowy projekt rozwiązania przesilenia gabinetowego.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 30 listopada. (Z) „Kuryer Poranny" donosi, że w pewnych kołach poselskich powstała myta, weby zwrócić sig do Marszałka Sejmu p. Trampczyńskiego i ze względu na jego wysoki szacunek w całym Sejmie, a bezwzględne oddanie się większości posłów, prosić go, ażeby stanął na czele nowego gabinetu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 02-12-1919

Warszawa, 8 grudnia. (Wir). Wczorajsza dwugodzinna rozmowa posła Witosa z prezydentem ministrów Paderewskim budziła nadzieję, że ludowcy poddadzą rewizyi swoją uchwałę z 28 z. m., oświadczajcą się

przeciw pozostania: p. Paderewskiego na stanowisku prezydenta gabinetu.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 30 listopada. (2) Paderewski wczoraj spełniał obowiązki prezydenta ministrów i ministra spraw zagranicznych. Wieczorem był na konferencyi w Balwederze.

 

Po południu poseł Skulski, jak przypuszczają, niewątpliwie nie bez wiedzy Paderewskiego kon ferował z posłem Ratajem prezesem klubu ludowego, chcąc go Pozyskać do zmiany stanowiska wobec Paderewskiego. Podobno p. Skulski ofiarował klubowi posła Rataja trzy leki ministeryalne. Opowiadają, że poseł Rataj propozycyę tę odrzucił.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.