Polityka

Ze wszystkich dzielnic polskich b. zaboru pruskiego i z dalekiej obczyzny zjeżdżają się w prastarym grodzie Przemysława wybrani przez ludność polską reprezentanci i reprezentantki narodu polskiego, by na dniu 3. grudnia zebrać się w sejm dzielnicowy celem wyłonienia najwyższej władzy dzielnicowej, w ręku której spocznie kierownictwo spraw naszych aż do czasu rozstrzygnięcia o losach dzielnic naszych przez kongres pokojowy, i celem zaświadczenia przed światem i własnym narodem, jaka jest tej niewyjarzmionej jeszcze części narodu polskiego wola co do jej przynależności państwowej.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 28 listopada. W dniu dzisiejszym rokowania w sprawie reorganizacyj gabinetu posunęły się nieco naprzód, wieczorne pisma mogły bowiem już podać tę wiadomość, że minister spraw wewnętrznych Thugut uznał swoje ustąpienie jako konieczna.

(Od naszego korespondenta).

Warszawa, 30 listopada.

W dniu wczorajszym, jako w rocznicą Powstaniu listopadowego odbyły się w różnych punktach miasta manifestccye narodowe i wiece. Wiec na płaca Saskim zgromadził olbrzymią liczbą uczestników. Ulicami przeciągały pochody przy dźwiękach pieśni narodowych.

Udział w wyborach wezmą tylko obywatele państwa polskiego, to jest ci, którzy zaprzysięgną wierność państwu polskiemu. Wszyscy inni jako obcokrajowcy nie będą mogli korzystać z praw wyborczych. Obecność ich w państwie polskiem będzie dopóty otoczona opieką, dopóki nie staną się niewygodnymi, to znaczy dopóki nie zaczną występować wrogo przeciw sile państwa polskiego. W tym ostatnim wypadku będzie im umożliwiony bezpieczny i wygodny wyjazd za granicę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-11-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.