Samolot, który może latać bez pilota.

jak donosi Journal de Polognea w korespondencyi z Paryża, wielkie linie powietrzne starają się osiągnąć maksimum bezpieczeństwa dla swych podróżnych. Niedawno osiągnięto w tym kierunku doskonały wynik. Oto piloci, obsługujący obecnie jedno z towarzystw, eksploatulących powietrzną linię komunikacyjną, będą obecnie mogli korzystać z cutarnatycznago stabilizatora, który w razie potrzeby pozwali im opuścić swój posterunek, zabezpieczając równocześnie samolotowi lot regularny.

 

Jeden z wielkich samolotów odbył w ostatnich dniach wraz z pasażerami podróż z Paryża do Amsterdamu i z powrotem, pod kontrolą tylko wymienionego automatycznego stabitizatora.

 

Wynalazca, pan Georges Aveline, który sam jest lotnikiem, zalał w samolocie miejsce pilota, ażeby pokierować tą pierwszą próbą swego aparatu i przez cały czas podróży nie potrzebował ani razu z maszyneryą współdziałać.

 

Wynaleziony przez niego aparat nie waty więcej ponad 40 kilogramów. Doniosłość powyższego wynalazku polega na tern, że samolot, znalazłszy się wpośród mgieł, w pozycyi zbaczającej z drogi, zostaje natychmiast, dzięki umieszczonemu na nim aparatowi, automatycznie zwrócony we właściwym kierunku. W chwili, gdy pilot straci z oczu linię horyzontu, przychodzi mu z pomocą wspomniany aparat. Także w czasie gwałtownych wichrów, aparat ten oszczędza pilotowi wiele fatygi. Wynalazkiem tym zainteresowała się nietylko Francya, ale także towarzystwa żeglugi powietrznej w krajach cudzoziemskich.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-11-1921

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.