Cuda nauki: sygnalizacya świata.

W związku projektowaną budową obserwato rytm tatronomiczno-rneteorologicznego na górze Łysicy wzniesionej 912 rn nad poziomem morza koło Myślenie, otrzymujemy z krakowskiego observratoryum astronomicznego interesuiace wyjaśnienie w aprawle sygnalizacyi świetlnej jaka ma łączyć przyszłe obserwatorynm ruL Łysicy z krakowskiem.

 

Do porozumiewania się lapomobą sygnałów świetlnych w dzień obaerwatoryam nosiwie specyalny — niestety, jeden tylko—aparat z lusterkiem (heliotrop), zanonmen którego można skierować promienili, słońca na dowolny punkt widnokręgu. Próby, dokonane we czwartek, wykazały że w dzień porrodny aparat istotnie nozwala rzucać promienie na odległość trzydziestu kilku kilometrów. Asystent obserwatoryorn, zwiedzający wówczas górę Kotań (w tej samej odległości co Łysica,), poruszając zwyklem lusterkiem dawał znać obserwatoryum, że dostrzega jego sygnały światlne. Znaki z Kotunia były doskonale widoczne z obserwatoryum gołem okiem, tv postaci wspanialych iskier, które wyrzucał z siebie lewy czub rozłożystej góry.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-10-1921

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.