„Odmładzanie” obrazów.

W tych dniach przestawiono na posiedzeniu paryskiej akademii nauk wynalazek Piotra Lamberta, zapomocą którego najstarsze, najbardziej spatynowane i poczerniałe obrazy, dadzą się odnowić i odświeżyć w tym stopniu, że robią wrażenie, jak by dopiero wyszły spod pędzla twórcy. Wykonane w tym kierunku praktyczne doświadczenie. Przedstawiono mianowicie stare malowidło, na którem nie może było wyróżnić gołem okiem żadnych konturów. Po zastosowaniu nowego środka, wystąpili z ram portret kobiecy tak świeży i plastyczny, że można było wyróżnić barwę i błysk drogich kamieni w naszyjniku, oraz kolor i falistość włosów okalających cudowną twarz kobiecą. Wynalazek polega na zastosowaniu świetlistej polaryzacyi. Wynalazca naświetla płótno zapomocą odpowiednio skonstruowanego pryzmatu. Wynalazek ten może mieć również znaczenie w zakresie ściśle naukowym, dozwalając lepiej osądzić niektóre dzieła sztuki starożytnej.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-06-1921

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.