Polski „park natury”.

O rezerwaty leśne w puszczy Białowieskiej.

Puszcza białowieska, wraz z Ladzką i Świstocką jest największym obszarem na niżu Europy środkowej, Większa część puszczy znajduje się obecnie w naszem posiadaniu. Wartość ekonomiczna puszczy jest olbrzymia i niewątpliwie rząd nasz przystąpi do eksploatowania – tem więcej, iż eksploatacyę tę zapoczątkowali Niemcy podczas okupacyi. Jednak trzebienie puszczy musi być prowadzone planowo. Cała puszcza przecież nie może iść pod orlę i siekiery.

 

Podobnie jak jest zagranicą musimy posiadac własny „park natury". Parki natury i rezerwaty leśne niwa na celu zachowanie rzadkich okazów flory i fauny.

 

Wprawdzie maleńkie rezerwaty leśne mamy dzięki ofiarności rozumnych ludzi. Są to jednakże tylko miniatury. Dziś po odzyskaniu niepodległości, czas zająć się stworzeniem polskich parków natury, któreby ochroniły w sobie resztki pierwotnego piękna przyrody polskie', stały tlą ostoją dla gnącej sie swoistej szaty roślinnej i dla wymierającej z każdym rokiem zwierzyny polskiej, aby były miejscem niczem nie skrepowanych badań dla polskich przyrodników i leśników, oraz miejscem studyów dla artystów i młodzieży szkolnej.

 

Najosobliwszym i niemającym rywala w Europie byłby park natury w puszczy białowieskiej. Zgodna współpraca rządu ze społeczeństwem doprowadzić może do zawiązania ważnej i aktualnej kwestyi rezerwatów polskich. Dla badań naukowych puszcza jest skarbem bezcennym. Samo jej położenie czyni z niej obszar niezmiernie ciekawy, zarówno dla geografa, jak dla leśnika i zoologa. Przez puszczę przebiegają linie graniczne kilku najważniejszych gatunków drzew leśnych.

 

Tutaj mają swoje kresy wschodnie cis, dąb bezszgnulkowy bluszcz, Ileż zainteresowania naukowego i ciekawości swoich i obcych leśników budzą prawie niezbadane jeszcze typy mieszanych drzewostanów.

 

A dla sztuki, dla artystów jakiem źródlana natchnień bywały wielkie bory, uwiecznione na płótnach Grottoera, Fatata, Wyczólkokiego, Weissenhoffa i tylu innych mistrzów. Czyż nie należy ocalić dla artystów jutra choć cząstkę uroczych kniei?

 

Polski park natury powstać musi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-04-1921

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.