Co mówi uczony szwajcarski o paleniu?

Otrzymujemy następujące pismo: Jako uzupełnienie cennych uwag, zamieszczonych w „II. Kamera Codz," w sprawie palenia tytoniu, nie od rzeczy będzie przytoczyć kilka ustępów z broszury Dra Henryka Conquet'a, wydanej w 1911 r. w Genewie.

 

Po omówieniu istoty i skutków palenia, oraz różnych zmian w ustroju palaczy, wywołanych nikotyną, przechodzi autor do strony psychiczno-obywatelskiej i powiada między innemi:

 

Jest to chyba największy absurd, do jakiego zdolnym jest t. zw. „modny człowiek" dzięki tylko modzie i niczemu więcej.

 

Toć sto razy więcej rozumu i celowości w postępowaniu okazuje kobieta strojąca się, gdyż 1o przewodnią myślą jej jest piękno, 2o suknia, kapelusz, biżuterya nabyta itp. pozostają nadal, jako jej własność, mająca wartość.

 

Szczytem absurdu jest trwonienie grosza jedynie gwoli... przyzwyczajeniu i to często bardzo względnemu, a więc dzięki żadnemu celowi, czyli niczemu. Dziwnem jest, iż czynią to ludzie skądinąd podobno i rzekomo mądrzy", de facto jednak słabej woli i bezmyślni... powiedzmy: w tym jedynym (?) kierunku, chociażby li dlatego, iż sobie tak bardzo szkodzą, nie pamiętając, iż serce ma się tylko jedno. A ono nic jest częścią składową samochodu, gdzie w razie zepsucia się jej wystarczy podanie numeru, aby otrzy-mać nową część z fabryki!

 

Przysparzanie państwu dochodu na jego cele? To najsłabszy argument. Państwo urnie i potrafi dbać o fundusze dlań potrzebne. Od tego ma ono podatki i t. p. opiaty i daniny obok —i co najważniejsze — egzekutywy. A zarabianie np. przy monopolu tytoniowym, a więc z wykluczeniem z góry wszelkiej konkurencyi i wytrącaniu obywatelom swoim godziwego środka zarobku, przy równoczesnym zysku ze strony państwa 50 proc. i więcej, jest niegodnym wyzyskiem, działającym bardzo niemoralnie już jako przykład. A tego rządowi ani państwu czynić nie wolno...” (Tutaj następują myśli, które tylko szwajcarska cenzura przepuścić chyba mogła).

 

Przypomnieć warto, ze broszurę wydano w 1911 roku, kiedy to „zarobek" 50-procentowy uchodził za monstrualny. A dziś, gdy pojawiają się jeszcze oryginalne paczki z r. 1914... z „wolnością” handlu ma się rzecz obecnie także bez, czy i poza monopolem również cośkolwiek inaczej, przynajmniej u nas.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 07-10-1919

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.