Kinematograf a nauka.

Kinematograf utrwala najbardziej przemijające i subtelne drgnienia poruszających się przedmiotów. Tym sposobem daje możność analizowania ruchów bardzo gwałtownych i złożonych, i wskutek tego zbyt trudnych do dokładnego ujęcia przez bezpośrednią obserwacje, np. ruch biegnącego, galop koni i t. d. Dzięki temu właśnie, nieocenione usługi daje kinematograf malarzom i rzeźbiarzom, pokazując im prawdziwy układ ciała istot będących w ruchu.

 

Człowiek, który biegnie, koń galopujący, fale morskie, koordynują ruchy poszczególnych części według praw określonych. Fotografja nam je odkrywa, często wprawiając nas o zdumienie.

 

Nakoniec kinematograf nadaje się świetnie do popularyzowania wiedzy. Dr. Comandon pokazał np. walkę ciałek krwi z mikrobami. Te i tym podobne zjawiska, które dawniej obserwowane były zaledwie przez paru uczonych, teraz dzięki kinematograficznym zdjęciom są uprzystępnione dla oczu profanów. W ostatnich czasach W. Delazenne, profesor w Instytucie Pasteur’a, zastosował , kinematograf do pokazania procesu trawienia, mianowicie przy pomocy promieni X, udało mu się sfotografować kolejno skurcze żołądka!

 

Kino, 28-08-1919

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.