Niebo w sierpniu.

W sierpniu nastają już dłuższe noce, które dają sposobność baczniejszej obserwacyi nieba gwiaździstego.

 

Słońce promieniuje jut tylko przez 14 godzin na dobę, a jego plamistość pomniejsza się znacznie. Księżyc przebywa nów 6, pierwszą kwadrę 14, rano 22 jest pełnia, a 28 sierpnia znajduje się najdalej, 23 najbliżej ziemi, nie zasłoniwszy przy tem w czasie swego ruchu ani jednej jasnej gwiazdy stałej na firmamencie.

 

Z wielkich planet, które bez szkieł oglądać można są tylko niektóre widzialne w sierpniu. Merkurego można poznać z trudnością tylko jako gwiazdę wieczorną. Venus święci jako gwiazda poranna na krótko przed wschodem słońca.

 

Mars znika w mroku wieczornym, Jowisz, który wschodzi rano z końcem miesiąca, jest przez mig drugą połowę nocy widzialny na bezchmurnem niebie. Upierścieniowany Saturn jest w sierpniu z powodu pewnej ze słoncem kolizyi — niewidzialny.

 

Na szczególną uwagę zasługują w sierpniu meteory i deszcze gwiazd, które jako Łzy św. Wawrzybca zdają się padać z konstelacyj Perseusza poniżej Kasiopei ; szczególnie silnie występuje to zjawisko pomiędzy 8 a 12 sierpnia.

 

Tak meteory, jak i deszcz gwiazd, poruszają się na drodze komety z r. 1862, a w chwili, kiedy ziemia przesuwa się przez mgławicę tej komety, zapalają się meteory i deszcz gwiaździsty, który w tym miesiącu jest bardziej widoczny, bo mniej absorbowany przez światło księżyca, spada na krwawy padoł naszego globu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 08-08-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.