Wróg śmiertelny nawet w żarówce elektrycznej.

Coraz większe zastosowanie w życiu praktycznem prądu elektrycznego staje się powodem licznych wypadków nagłej śmierci.

 

O skutkach udaru elektycznego na organizm ludzki panuje do dziś dnia leszcze wśród rzeczoznawców rozbieżność przekonań. Jedni z nich twierdzą, że śmierć następuje wskutek porażenia centralnego systemu nerwowego, bo zaatakowane są organy oddechowe. W tem też tkwi uzasadnienie, że w razie udaru elektrycznego należy bezzwłocznie zastosować sztuczne oddychanie, które w wielu wypadkach uratowało życie.

 

Natomiast inni utrzymują, że elektryczność w przeważnej liczbie wypadków powoduje śmierć nie pozorną tylko, lecz natychmiastową przez porażenie serca. Dzieje się to wskutek momentalnego zastoju prawidłowego działania sercowych zastawek, co wstrzymuje zupełnie krążenie krwi. Stan ten nazywa się: „gorzeniem serca".

 

Zdumiewające jest jednak spostrzeżenie, na smutnych doświadczeniach oparte, że nie najsilniejsze, lecz właśnie średnie napięcie prądu od 110 do 500 wolt jest najniebezpieczniejsze w działaniu na serce, tak, że w pewnych niekorzystnych warunkach, jeśli ktoś w przemoczonem obuwiu stanie na mokrej podłodze i w ten sposób urządzi sobie dobry przewodnik z ziemią, już samo tylko dotknięcie (!) żarówki (!) spowodować może śmierć natychmiastową.

 

Z tego wynika, że ogromna przezorność w tych na pozór drobiazgowych rzeczach jest niezbędną ! Silny prąd elektryczny po większej części nie atakuje serca; może spowodować ciężkie poparzenie, może człowieka gwałtownem uderzeniem rzucić na znaczną odległość i zabić, albo — nie uszkodzić wcale, to zależy od okoliczności, w każdym jednak razie zetknięcia ze słabym nawet prądem zawsze starannie unikać należy.

 

Dlatego nie igrać z niebezpieczeństwem! baczność na wszelkie przewody i druty, bo ujarzmiony w nich piorun nic zraz już śmiałkom smutne sprawił niespodzianki!

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-07-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.