Niema potasu — nie będzie ziemniaków

Pod takim nagłówkiem jeden uczony rolnik niemiecki skarży się tak oto w gazetach niemieckich:

Bogatym kraj nas jest w węgle, ogromne skarby posiada w potasie, a jednak marzliśmy w zimie z braku węgli na opał, a rośliny uprawne nie mają w lecie potasu na pożywienie! Kto w czerwcu lub w lipcu zeszłego roku zamówił kainit pod zasiewy jesienne, to go otrzymał dopiero w marcu tego roku, a kto zakupił we wrześniu proszki potasowe na dostawę wiosenną, nie otrzymał nic jeszcze do dnia dzisiejszego; nawóz ten, potrzebny właśnie na wiosnę, dostanie zapewne dopiero na jesieni, i to jeśli mu szczęście sprzyjać będzie.

Czy tak się dalej dziać może? Czyż rząd może wziąć na siebie odpowiedzialność za to, że samych ziemniaków i buraków sprzątnie się o miljony centnarów mniej dlatego tylko, że rolnicy niemieccy nie mogli otrzymać potasu?

Z drugiej znów strony wyrzuca się miljony na ziemniaki do sadzenia, aby zwiększyć obszar ich uprawy; ale przecie uszczęśliwić może naród nie największa liczba morgów ziemniakami zasadzonych, lecz największy ich urodzaj wszędzie. Czyż nie więcej byłoby pożytku, gdybyśmy z każdego dobrze uprawionego hektara zebrali po 480 centnarów ziemniaków (hektar — to blizko 2 morgi), niż gdyby się zebrało tyle samo ziemniaków z dwa razy większej przestrzeni? O wiele jeszcze potrzebniejszych roślinom nawozów azotowych niemożna dziś dostać wcale, choćby nawet za słoninę, to też pozbawienie nas potasu, który jest przecie, to rzecz wprost nie do wybaczenia!

Gazeta Świąteczna 19-05-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.