Jaki wpływ wywiera zimno na trawienie?

Raul Pictat, sławny chemik i fizyk, od dawna już prowadził badania nad wpływem zimna na organizm ludzki. Posiadał on w swoim zakładzie potężne przyrządu do oziębienia powietrza i potrafił doprowadzić temperaturę do 100o a nawet do 110° niżej zera. W takiej atmosferze czynił on nader ciekawe doświadczenia. Przedewszystkiem przekonał się, że 65° niżej zera stanowi granicę poza którą nie działają już najgorsze przewodniki ciepła, jako to wełna, futro, wata i inne. Mróz silniejszy nad 65° przenika przez nie z taką łatwością, jak promienie słoneczne przez szybę. W takiej temperaturze, żadna odzież nie zdała zabezpieczyć człowieka od zimna.

Uczony na próbę wpuścił psa owiniętego w futro do studni, dzie przygotował temperaturę 100° niżej zera. Kiedy po dziesieciu minutach zwierzę to wyciągnął stamtąd, było ono zupełnie zdrowe; pies z wielkim apetytem rzucił się na podaną sobie strawe i zjadł ją w kilka minut. Widząc, że pobyt w takiej atmosferze, odpowiadającej podbiegunowej strefie nie zaszkodził zwierzęciu, profesor Pictet postanowił sam spróbować tych lodowych rozkoszy. Wszedł więc do studni, lecz głowę trzymał na powierzchni ażeby oddychać niezbyt ostrem powietrzem. Po pięciu minutach doznał gwałtownego szczypania w całem ciele, jednocześnie też, objawiło się nadzwyczajne uczucie głodu Po ośmiu minutach opuścił swoje schronienie, doznajac wrażenia, jak po zimnej kąpieli. Wróciwszy do domu, z najlepszym apetytem spożył obfity obiad. Była to dla tego uczonego nader przyjemna niespodzianka, gdyż wskutek natężonej pracy umysłowej, od pewnego czasu zupełnie stracić chęć do jedzenia. (Bardzo cenne doświadczenie, ale nie radzimy środka tego w obecnych czasach rozpowszechniać, bo czem zaspokoilibyśmy dziś taki potężny apetyt? Przyp. kor.)

 

Kurjer Poznański, 21-03-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.