Toruń. (Tow. naukowe).

Odbyło się tu doroczne zebranie Tow. naukowego, pod przewodnictwem ks. dra. Czapli. Ze sprawozdania, przedłożonego przez prezesa ks. Czaplę wynika, że działalność Tow. obudzała coraz szersze zainteresowanie i rozszerza się stale. Ograniczała się ona do kontynuowania wydawnictw, dotyczących ziem pruskich i bieżących naukowych spraw. " Towarzystwo opublikowało pierwszą. cześć Fontes tomu XX.; tom ten, zamykający źródła oliwskie, ukończy się w roku bieżącym. Zapiski wychodziły regularnie. Rocznik z powodów od zarządu niezależnych opóźnił się, zawierać bedzie spisy do historyi ks. Kujota. Zbieranie zabytków napotyka ciągle na powyższe trudności, głównie z powodu braku funduszów. Na zebranie krakowskie w sprawie ustakowania pisowni. Towarzystwo wydelegowało hr. Potockiego i ks. Czaplewskiego.

 

Ze sprawozdania konserwatora dr. Steinborna wynika, że Towarzystwo pomnożyło swoje zbiory o dalsze duplikaty Towarzystwa Przyjaciół Nauk, razem przeszło 200, oraz z Biblioteki wszechnicy wrocławskiej 50 tomów i przeszło 100 dysertacyj na zmianę. Zbiory monet i pieniędzy papierowych z Prus Zachodnich, oraz generał-gubernatorstwa warszawskiego. doznały również znacznego pomnożenia.

 

Towarzystwo liczyło 664 członków, przeważnie z ks. Poznańskiego. Dochód wynosił 11.000 marek. Rozchód przeszło 7000 mk., remanent blisko 4000 marek. Majątek wynosi przeszło 20 000 mk. Fundacya im. ks. Kujota wzrosła o przeszło 6000 mk.

 

Uchwalono stworzyć nową posadę kustosza-bibliotekarza, a na pokrycie tego wydatku podwyższyć wkładkę członkowska do 12 mk. rocznie.

 

Wobec tego. że większa cześć członków zarządu nie chciała przyjąć wyboru ponownego, obrano na następujące trzechlecie prezesem ks. prób. Czaplewskiego ze Szynycha, wiceprezesem hr. Potockiego z Piątkowa, bibliotekarzem-kustoszem dr. Steinborna z Torunia, sekretarzem dr. Witolda Śląskiego z Wabcza, skarbnikiem ks. prob. Dembka z Nawry.

 

Dziennik Śląski, 21-02-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.