Kiedy powinno się jeść w ciągu dnia.

Wśród wielu aktualnych problemów, dotyczących kwcstyi odżywiania się, jedno zbpierwszych miejsc zajmuje sprawa ustalenia godzin, w których powiano się przyjmować posiłek. Kwestya tu stai la się obecnie tem bardziej aktualną, że właśnie na tem tle wybuchł w ostatnich czasach namietny spór między dworna uczonymi i członkami paryskiej akademii umiejętności, Bergonie'm i Amar'em.

 

Jak wiadomo spożyte środki żywności, spalające się wewnątrz ciała, wytwarzają ciepło, a cyfra wytworzonych w ten sposób kaloryi odgrywa ważną rolę w kwestyi odżywiania się. Bergonie uznając za najniewlaściwszą rzecz, że w najgorętszej porze dnia, to jest w południe, odbywa się na obfitszy posiłek. Według jego zdania w tej właściwej porze o wiele mniej istnieje konieczność wytwarzania w ciele ludzkim ciepła, aniżeli rano, w porze przewrotnie najzimniejszej. Opierając się więc na tej zasadzie, Bergonie wymaga, aby główne posiłki przenieść na inne pory dnia, aniżeli dotychczas uświęcone zwyczajem i praktyką, a mianowicie: o godzinie 5 i pól rano odbyć się powinien posiłek którego wynikiem byłoby 1500 do 2000 kaloryi, o godz. 6 wieczór następny, z rezultatem 1200 do 1500 kaloryi. Bergonie podnosi nadto, że tego rodzaju rozkład posiłków miałby bardzo doniosłe znaczenie na u.stalenie godzin pracy dziennej, która w tych warunkach mogłaby trwać nieprzerwanie od 9 rano do 5 po południu. Znaną bowiem jest rzeczą, że właśnie wskutek przerwy na posiłek południowy zużywa się na marne wiele siły ludzkiej. Uczony porównuje linię ludzkiego odżywiania z motorem elektrycznym i pragnie, aby według niego uregulowane zostało odżywianie.

 

Przeciw tej teoryi występuje stanowczo prof. Amar, wyjaśniając, że „żywego motoru" nie można wcale porównywać z „motorem maszynowym", bo organizm ludzki wcale nie produkuje siły w stosunku bezwzględnie proporycyonalnym do dostarczonego mu materyału, a może także pracować, pomimo, te nie otrzymuje przez pewien czas pokarmu. Nowocześni fizyologowie wykazali, że wcale nie ten pokarm, który się właśnie spożywa jest źródłem energii życiowej, którego szukać należy głównie w rezerwach siły zamagazynowanych w ciele. Wobec tych wyników Amar radzi zachować w dalszym ciągu dawne godziny dzieno nego posiłku dodając, że są one utwierdzone zarówno długoletniem doświadczeniem, jak i wynikai mi badań naukowych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 31-01-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.