Galicya. (»Świnka« — nowa choroba zakaźna).

»Kuryer Lwowski« dowiaduje się ze sfer lekarskich że nowa ta choroba szerzy się obecnie dość rozlegnie wśród dziatwy szkól lwow-skich. Choroba ta, nosząca naukowa .nazwe »perolitis epidemica” (epidemiczne zapalenie ślinianki przyusznej czyli »mumes« — nazwa angielska, oznaczająca dosłownie »zly humor«), pojawia się co roku, obecnie jednak rozszerza się gwałtownie nietylko wśród dzieci, ale także wśród starszych, Jak przypuszczają, choroba ta pozostaje w związku z lichem odżywianiem się ogółu. Choroba zawleliczona np. ze szkoły, napada najpierw na male dzieci potem starsze, a w końcu nieraz i dorosłych.

Dotąd jeszcze nie ustalono, jak wyglada i gdzie tkwi zarazek chorobowy czy np. w ubraniu, czy w powietrzu wydychanem przez chorych czy też co najprawdopodobniejsze w wydzielinach błony śluzowej ust i gardła w ślinie chorego. Okres wylęgania zarazka trwa 8 do 14 dni. Objawami choroby są gorączka ból i obrzmienie w okolicy ucha lewego; w następnych dniach wzmaga się obrzmienie i zapalenie przenosi się na druga stronę twarzy. Przebiega lekko, z reguły bez wszelkich skutków.

 

Dziennik Śląski, 15-01-1918

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.