Alkohol w zastosowaniu u kur.

Francuski hodowca drobsu konstztutje w jednym z fachowych pism, że kury, ktirym się daje wino do picia składają częściej jaja. Tuzin półtorarocznych kwok podzielono na dwie części. W pierwszym oddziale każda kura otrzymywała następujące pożywienie: rano 60 gramów zboża, w poludnie 100 gramów gotowanych ziemniaków, a wieczorem 50 gramów chleba z dowolną ilością sałaty. Drugich 8 kur otrzymywało to samo pożywienie dzienne z tą różnica, że wieczorem otrzymywało do chleba 100 gramów wina. Napój ten był mieszany z chlebem i tworzył rodzaj gestej papki.

Wyniki były zadziwiające. Każda kwoka z pierwszego oddziału zlożyla w miesiącu październiku 4 jaja, w listopadzie 1, w grudniu żadnego, a w styczniu 22 jaja. Z drugich ośmiu kur, które otrzymywały do picia wzmiankowane wino, zniosła każda w miesiącu pażdzierneku 28. w listopadzie 27. w grudniu 44, a w styczniu 46 jaj. Druga partia przewyższyła pierwszą w czteromiesięcznej „produkcji" o 140 jaj. Doświadczenie z 8-miesięczne mi kurami wykazało podobne wyniki.

 

Kurjer Poznański, 08-11-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.