Kuracya wstrzemięźliwości.

Jeden z niemieckich lekarzy utrzymuje, że trawienie i wymiana materyi wśród zamożniejszej publiczności odbywa się obecne podczas wojny bardziej prawidłowo, anizell przed wojnę. — Słuszność swego twierdzenia motywował następująco: na ogół ludzie jadają mniej ciężkostranych potraw, zwłaszcza ze smacznę, lecz niestrawną śmietaną, nie pijaję tyle wódek i likierów, jak dawniej, a przedewszystkiem więcej chodzą, ponieważ brak oraz chtiyzna doróżek zmusza, ludzi często do odbywania dalekich marszów pieszych.

 

Słysząc podobne zdanie, że względny niedostatek wychodzi ludziom na pożytek, mimowoli przychodzi na myśl francuska margrabina de Creuzy, która twierdziła, że dlatego dożyła stu tkilku lat, gdyż jakobini trzymając ją W więzieniu na słomie i przez rok z górę karmiąc ją prawie tylko chlebem i wodę, zahartowali i odmłodzili w ten sposób jej organizm, rozpieszczony poprzednio i przesycony dobrobytem.

 

Pięknie brzmią uwagi lekarza, nasuwa sig jednak zapytanie, czy lekarz, który poczynił powyższe obserwacye, sam, w głębi duszy uznaje polną ich słuszność, a co ważniejsz, czy.. odpowiednią kuracyę wstrzemięźliwości stosuje do własnej osoby.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 03-11-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.