Cztery lata śród lodów podbiegunowych.

Do Sidneju przybył Donald B. Macmillan, znany amerykański badacz b!eguna, po czteroletnim uwięzieniu śród lodów. Odnalazł go Bot Bartlett w Etahu—poprzednio zaś wysłane dwa korpusy ekspedycyjne nie mogły do niego dotrzeć. Gdy Bartlett spotkał Macmillana, żywili się już tylko z towarzyszami psim mięsem i jajami kaczymi; zdrowie wszakże służyło im dobrze, niektórym jednak odpadły poodmrażane palce u nóg lub rąk.

 

Macmillan poczynił bardzo ciekawe obserwacje w świecie podbiegunowym, sprawozdanie swoje wszakże złoży najpierw amerykańskiemu muzeum przyrodniczemu, które poniosło koszty jego wyprawy. Zaprzecza on twierdzeniu Peary'ego o istnieniu Ziemi Crakera. Takiego punktu niema. Macmillan badania swoje przeprowadzał w odległości 151 mil po za wybrzeżem przylądka Tomasza Hubbarda, nigdzie wszakże ziemi nie odkrył. Dotarł 30 mil dalej, niż Peary. Zdaniem Macmillana ten ostatni uległ złudzeniu optycznemu — wziął fatamorganę, najprzedziwniejszą może, jaką kiedykolwiek widziano, za rzeczywistość. Widział ją i Macmillan i również zrazu mniemali że dotarł do celu. Dopiero po 4-dniowej jeździe wykrył pomyłkę własną, a zatem i Peary'ego.

 

Macmillan dopiero od kapitana Bartletta dowiedział się, ze... toczy się w Europie wielka wojna. Zdaniem Macmillana, sawoloty oddadzą w przyszłości wielkie usługi badaniu stref podbiegunowych, gdyż jeden wzlot przyniesie więcej korzyści, niż 39-dniowa jazda saniami, w psy zaprzężonymi.

 

Nowa Gazeta: poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego, 20-09-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.