Chińczycy od dawnych czasów używali na lądzie wehikułów, poruszanych w ten sam sposób jak łodzie i statki na wodzie - t. j. przy pomocy żagli.

 

W Europie czyniono próby z takimi lądowymi żaglowcami - w Holandyi. Obecnie zaś niektórzy inżynierowie francuscy podnoszą praktyczność tego wynalazku.

Ulepszony polski samolot. Od kilku dni odbywają się na mokotowskiem lotnisku wojskowem próby z ulepszonym aparatem lotniczym, wynalazku Inż. Stefana Malinowskiego.

 

Aparat zaleca się przedewszystkiem wyjątkowem bezpieczeństwem lotu. Konstrukcya latawca (skrzydła ma o profilu zmiennym) daje możność osiągnięcia szybkości maksymalnej. Jeszcze jedna zleca go zaleta — może unieść duży ciężar, co przy szybkości obrotu stanowi ważny atut w bitwie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-08-1922

Według doniesień paryskich pism francuscy lekarze stosują obecnie nowe metody walki z tyfusem, cholerą i czerwonką, które to metody mają być skuteczniejsze od stosowanego dotychczas ochronnego szczepienia. Metoda ta polega na tem, że chorego się nie szczepi zewnętrznie, ale zażywa on surowiecę. szczególnie w tyfusie metoda ta wydwła doskonałe rezultaty, tak że na 1300 osób, do których ją zastosowano, dwie tylko zapadły na tyfus.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-07-1922

Skandynawscy Wikingowie zwykli chować swoich rycerzy morza razem z okretami, na których dokonywali wojennych czynów. I dzięki temu mozemy obecnie oglądać oryginalny — zreprodukowany na naszej rycinie — okręt Wikingów, wykopany w r. 1903 w miejscowości Oseberg w Norwegii. We wnętrzu okrętu, służącego za grobowiec, znaleziono kości ludzkie oraz liczne przedmioty, które składano umarłym do grobu. Pomiędzy temi przedmiotami był wózek o 4-ch kolkach, sanki, naczynia kuchenne i pięknie ornamentowane skrzynie z dębowego drzewa. Okręt, jak widzimy, posiada płaskie dno i odznacza się piękną linią budowy. Cale urządzenie okrętu wskazuje, iż musiał to być rodzaj luksusowego statku. Znaleziony w Oseherg okręt Wikingów pochodzi z r. 800 i został umieszczony w zbiorach starożytności uniwersytetu w Chrystyanii.

Niedawno w Berlinie odbywał się wzlot aeroplanu oryginalnej konstrukcyi. Aeroplan ma, jak to widzimy na ilustracyi, kształt łąbędzia. Wzlot nie udał się i aparat uległ licznym uszkodzeniom.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-06-1922

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.