Tym szczęliwym krajem, gdzie arogancką Kasię, impertynencką Marysię i leniwą Franię zamienia maszyna elektryczna jest oczy--wiście — Ameryka.

 

Amerykanka nie zna potrzeby przepłacania stałby, znoszenia jej kaprysów i tyranii, przeżywania intymnych dramatów z fars francuskich, wstając pokojówkę w objęciach niewiernego małżonka. Szczęśliwej Amerykance żadna Farmy, czy Mary nie robi scen, że spóźni się do teatru, że dla „brata” odwiedzającego ją co sobotę nie wystarczyło polędwicy na befsztyk i że nie ma czasu nauczyć się tańców, czy fox-trott'a...

W Norwegii zaobserwowano kilka szczególniejszych wypadków choroby śpiączki, która nastąpiła po przebytej grypie. Pewna służąca spała bez przerwy pięć i pół dnia tak twardo, że niepodobieństwem było ją zbudzić. Kiedy wreszcie powstała, była wprawdzie dość osłabioną, nie o tyle jednak, aby nie mogła spełniać zwykłej swej pracy. Podobnych wypadków kilka zdarzyło się w tych samych stronach kraju. Jest to nieomal rodzaj letargu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-11-1919

Sztokholmski „Nya Daglight Allehanda” donosi, że inżynier Sven Berglun wynalazł mówiący film, opierając swój wynalazek na eksperymencie fotografii dźwięków i jej utrwaleniu na wstążce. filmowej. W rozmowie z korespondentem „Dagens Nyheter inżynier Berglun stwierdził, że problem mówiącego filmu uwaga przez siebie za definitywnie rozwiązany. Największą trudnością do pokonania było połączenie kinematografu z fonografem harmonia między dźwiękiem a obrazem,

Prof. Galippe, członek Akademji francuskiej w Paryżu, wygłosi pod tytułem powyższym odczyt na posiedzeniu Akademji, w którym usiłował wykazać, że mikrosymy, czyli malutkie ciałka, znajdujące się w każdej komórce zwierzęcej i roślinnej, a zdaniem jego jedyne naprawdę żywe części komórki – są nieśmiertelne.

Słynny angielski „okręt powietrzny” R. 33 odbył niedawno trzydziestosześciogodzinny lot nad Holandyą, Belgią i polarni bitw w północnej Francyi.

W olbrzymim tym aeroplanie oprócz czterech oficerów i 27 ludzi załogi jechali: komendant angielskiej floty powietrznej, reprezentant australijskiego rządu i pięciu przedstawicieli wielkich firm londyńskich.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.