O drożyźnie

We wtorek, 19 bm. odbył się trzeci odczyt z kursu społecznego, urządzanego przez Ak. K. Stow. P. Prelegent prof. dr A Krzyżanowski omówił tak aktualną obecnie sprawę drożyzny. Zwrócił uwagę prelegent, że drożyzna, o ile szkodzi konsumentom, to korzyści przynosi producentom; a jeśli chodzi o społęczeństwo, to bezwarunkowo ono na drożyźnie nie traci, lecz zarabia. Wykazał, że wskutek drożyzny podniosła się ekonomicznie Galicya, że w ogóle drożyznę w stosunku do społeczeństwa uważać należy za objaw bogactwa, a nie ubóstwa.

 

W zasadzie... Są jednak wyjątki, do których należy Galicya, gdyż społeczeństwo polskie w Galicyi jako przeważnie urzędnicze, na drożyźnie więcej bez porównania traci, niż zyskuje. W Galicyi więc przedewszystkiem drożyznę zwalczać, a właściwie usuwać należy. Środkiem zaś znakomitym do tego są assocyacye rolnicze, gdyż te pozwalają rolnikowi taniej i łatwiej produkować, a co za tem idzie, taniej sprzedawać.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 23-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.