Przemysł polski w dziale malarstwa pokojowego

Na całym obszarze Polski w znikomej ilości znajdujemy mieszkania prywatne zdobione ręką artysty polskiego, zwykle na ścianach panoszą się banalne fryzy niemieckie, motywa ze sztuki ludowej saksońskiej i t. d. Prywatny właściciel daremnie żądał od przedsiębiorcy malarskiego wzorów polskch, jeśli je chciał mieć, musiał zamawiać je specyalnie u pp. artystów — rzeczy tanich szablonowych a rodzimych nie było — nie było bowiem polskiej pracowni, któraby oddała pp. majstrom malarskim kompozycye o przebogatych motywach swojskich.

 

W ostatnich dniach przy pomocy Wydziału Krajowego założyło dwóch fachowców p. Wojciech i Aleksander Grzybowscy pracownię fryzów i deseni malarskich. Kolekcyą pierwszą, składającą się już z trzydziestu motywów zakupiła Dyrekcya Muzeum przemysłowego w Krakowie i Instytut technologiczny we Lwowie i Rada Szkolna Krajowa we Lwowie, Dyrekcya państwowej szkoły przemysłowej w Krakowie i Dyrekcya Muzeum przemysłowego w, Krakowie wydały jaknajprzychylniejsze opinie.

 

Mamy głębokie przekonanie, iż pp. majstrowie malarscy w całym kraju, przy zakupnach omijaćbędą pruskie, czeskie i t. d. firmy, a pp. Architekci, Przedsiębiorcy budowlani i sama P. T Publiczność żądać będzie wzorów polskich komponowanych przez polskich malarzy.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.