Logowanie

Nowy

Zakład wodoleczniczy d-ra A. Chramca w Zakopanem

Udostępnij

Jeżeli Zakopane jest klejnotem gór polskich, a jako stacya klimatyczna ze względu na swe nieoszacowane zalety naturalne nie ustępuje najpierwszym w Europie, to swój kulturalny blask zawdzięcza przedewszystkiem temu, iż posiada olbrzymi, na światową skalę urządzony, ostatnim wyrazem techniki będący Zakład leczniczy Dr. Andrzeja Chramca, jak wiadomo, przeistoczony w ostatnich czasach w milionowe Towarzystwo akcyjne, a prowadzony od ćwierć wieku bez przerwy przez swego założyciela.

Zakład leży w środkowej, najbardziej zacisznej części Zakopanego wśród kilkunastomorgowego parku świerkowego w sąsiedztwie najprzedniejszej ulicy Chramcówek i wytwornych will, tonąc w kępach świerkowej zieleni. Strona południowa Zakładu jest zwrócona na wspaniały łańcuch Tatr z Giewontem na najbliższym planie. Domy zakładowe są budowane systemem pawilonowym. Główny budynek, murowany, mieści 150 pokoi gościnnych, salę koncertową i czytelnię, trzy jadalnie, salon, salę bilardową, windę elektryczną i biura Zarządu. W parku wznoszą się dalsze pawilony: „Pod Matką Boską", „Dziadunio", „Witoldówka", oraz kaplica zakładowa, wreszcie osobny gmach łazienek. Zakład główny i boczne pawilony, budowane na betonie, centralnie ogrzewane wodą, z wentylatorami clektrycznemi w salach i kurytarzach, z doprowadzeniem wody ciepłej i zimnej do każdego pokoju przedstawiają się jako ostatni wyraz hygieny nowoczesnej i komfortu. Znakomita kanalizacya, własny wodociąg własne oświetlenie elektryczne, obfitość przestrzeni i światła, które wszędzie przenika dokoła bezmiar idealnie czystego powietrza, oto stałe warunki hygieny, przestrzeganej po za tem z systematyczną i surową drobiazgowością. Po każdym mieszkańcu pokoju, choćby go zajmował tylko jedną dobę, przeprowadza się najściślejszą dezynfekcyą.

Wygoda, piękno i wykwint w rozkładzie i calem urządzeniu, to drugi rys Zakładu. Prócz olbrzymiej i wspaniałej sali koncertowej, prócz obszernych trzech sal jadalnych, służą do użytku gości: czytelnia, sala bilardowa, salon dla dam, salon dla panów, sala do pisania listów. Ściany pokoi, sal, korytarzy, ozdobione są artystycznemi freskami pomysłu znanego artysty - malarza, prof. Skoczylasa.

 

Na tej samej wyżynie stoją urządzenia lecznicze. Zakład rozporządza rozległą skalą metod leczenia — obejmuje zabiegi wodolecznicze z zastosowaniem wszelkich nowych urządzeń, kąpiele powietrzne i słoneczne na specyalnie ku temu przeznaczonych terenach parku, zabiegi hartowania ciała według metod dr. Lahmana, gimnastykę leczniczą systemem Zandera, leczenie dyetetyczne, leczenie elektrycznością. Zakład posiada własny aparat Roentgena. Posiadając obszerne galerye kryte do spacerów i przyrządy do podgrzewania wód, nadaje sie Zakład znakomicie do przeprowadzenia leczenia wszelkiemi wodami mineralnemi, łącząc to leczenie z powietrzem, pełnem ozonu, i ścisłą kontrolą nad dyetą. Opiekę lekarską najdalej idącą spełnia dyrektor Zakładu, dr. Chramiec, oraz lekarze - asystenci, stale w Zakładzie mieszkający.

Z tą fachową, leczniczą opieką idzie w parze obfitość urozmaiconych rozrywek. Więc sporty: kilka placów tennisowych, plac dla pitki nożnej, plac gimnastyczny dla dzieci, plac dla szermierki i t. d. Więc rozrywki umysłowe: biblioteka o kilku tysiącach dzieł, czytelnia pism, koncerty i słynne, tradycyjne zabawy czwartkowe. Ale nadewszystko: atmosfera rodzinnego współżycia, które tu również należy do starej, dobrej tradycyi.

 

Po 25 latach istnienia Zakład Dr. Chramca — w nowym, wspaniałym gmachu — wstąpił w nowy okres świetnego rozwoju

Świat, 26lip/1sie-1913

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.