To się nazywa gospodarka!

Nasz korespondent z Bielska przesyła nam próbkę sukna wojskowego, które, według oświadczenia fabrykantów w Bielsku, zostało zamówione przez Departament gospodarczy M. S. W. w ilości 650.000 metrów po cenie 880 Mk 92 len. za 1 metr dla celów żołnierskich, obecnie zaś sukno to sprzedają magazyny oficerskie w koszarach Sobieskiego po cenie 1660 Mk za 1 metr czyli o 779.09 drożej na metrze aniżeli M. S, W. zapłaciło fabrykantom w rzeczywistości.

 

Obecnie magazyny oficerskie mioty już sprzedać 3500 m. tego sukna po cenie 1660 Mkp. a więc otrzymały „zysk” 2 miliony 726.780 Mkp. z tej sprzedaży. Do celów sprzedaży i wysyłki przeznaczono 60.000 m. tego sukna czyli przez tą sprzedaż uzyskaną zostanie nadwyżka 38 milionów 954.000 Mkp. może na częściowe pokrycie olbrzymich braków w Centralnych magazynach w Warszawie, wynoszących około 300 milionów Mg,. czyli, kosztem oficerów pragnie Dep. gospod. pokryć swoje niedobory?

 

Ciekawe wysoce czy wspomniany Departament gospodarczy otrzymał pozwolenie na taką manipulacyę i na jakie cele istotnie ma być utytą ta prawie 39 milionowa nadwyżka, zrozumiała u kupca paskarza, ale wprost dzika w tych warunkach, ternbardziej te urzędnik, sprzedający za sukno, zapytany dlaczego tak drogo liczy za sukno żołnierskie odpowiada stale, Ż. taki jest rozkaz z Warszawy i ma się doliczyć jeszcze 15 proc. na koszta administracyi. Zwyżka ta przy sprzedaży sukna zołnierskiego oficerom spowodowała interwancyi fabrykantów bielskich w Warszawie, którzy z tego powodu żądają podwyżki na wyprodukowane makro. Jednocześnie podnieśii ceny kamgarnów oficerskich O 40 proc. wychodząc z założenia, te jeżeli za metr sukna tolnerskiege pobiera kasa wojskowa 1660 Mp. to i ze metr kamgarnu kwota 3200 Mp. nie jest wygórowaną.

 

Notując powyższe informacye naszego koresnondenta z Bielska, zmuszeni jesteśmy wyrazić zdumienie, że podobno manipulacye pewnych urzędów i urzędników mogą mieć miejsce. Jesteśmy przekonani, te wszystko to dziele się poza świadomością ministra spraw cnraiskowych, to też z całym spokojem oczekujemy z jego strony oczyszczania tych augiaszowych porządków, które poczynają się wkradać nawet do jego ministerstwa.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 28-06-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.