Jedźmy na Targ Poznański.

28 maja — 5 czerwca.

W uprzemysłowieniu naszego państwa Wielkopolska zajmuje niewątpliwie pierwsza miejsce. Na terenie jej powstają z iście amerykańską szybkością nowe fabryki i zakłady przemysłowe.

 

Obecnie Wielkopolska urządzeniem „Targu Poznańskiego', pokaże całemu światu dorobek gospodarczy, w ciągu dwu lat naszej niepodległości

 

„Targ Poznański" będzie więc pierwszym w Polsce przeglądem sił gospodarczych kraju. Wykaże bowiem co i jak produkuje przemysł polski we wszystkich dzielnicach Polski —stwierdzi w jakich granicach hurt polski może zaspokoić Potrzebę eksportu. „Targ Poznański" odegra też ważną rolę w ostatecznej unifikacji Polski a to przez nawiązanie wzajemnych stosunków handlowych wewnętrznych. W końcu podnieść musimy, że „Targ Poznański” przyczyni się do wykazania wartości przemyska i handlu pala: 4090 na światowym rynku ekonomicznym.

 

Wedle informacyi kierownictwa „Targu Poznańskiego" dotychczasowa ilość zgłoszonych wystawców ,wynosi z górą 1.100. Okazale zapowiada się dział włókienniczy, nietalowy, chemiczny, drzewny 3 fabrykacyi W dziale włókienniczym reprezentowane będą licznie fermy łódzkie i fabryki bielskie; natomiast fabrykanci białostoccy, których prezesem jest p. Trilling, pomimo przyrzeczenia, widocznie ze względów politycznych, do tej pory udziału nie zgłosili. W dziale metalowym reprezentowane będą licznie fabryki b. Królestwa Kongresowego, Małopolski, Wielkopolski a także Górnego śliska. Bardzo obficie reprezentowany będzie udział chemiczny, w którym produkeya fabryk wielkopolskich zdołała w znacznej części wyrobami swojemi zastąpić wyrobami niem. Dział drzewny wykazuje liczny udział fabryk mebli wykwintnych, stylowych i zwyczajnych. W dziale fabrykacyj likierów do konkurencyi staną wszystkie pierwszorzędne fabryki, z których jedna na reklamę na „Targu Poznańskim" podobno przeznaczyła 2 miliony marek. Zainteresowanie „Targiem Poznańskim" zagranica pomimo intryg niemieckich jest nadzwyczajnie wielkie z Jugosławii, Węgier i Rumunii, które to kraje zamierzają Importować wyroby polskie, oraz z innych krajów, zapowiedziany jest liczny zjazd.

„Targ Poznański" trwać będzie od 28 maja do 5 czerwca.

 

Główny pokaz wytworów naszych urządzony będzie w dawnej wieży górnośląskiej, wokół której zgrupowane okazałe pawilony wystawowe. Wspaniale pawilony dla eksponatów wybudowały Bank handlowy i Bank przemysłowców w Poznaniu, Prace na „Targu Poznańskim" są zupełnie ukończone. Parkan okalajacy teren wystawowy, pokryty jest licznemi gustownemi i efektownemi reklamami naszych wytwórni i kupców.

Organizacya „Targu” jest wzorowa. W czasie trwania wystawy, czynną będzie komunikacya lotnicza, pasażerska i pocztowa łącząca całą Polskę z Poznaniem. Dla przybywających postarano się o udogodnienie kolejowe i o zapewnienie odpowiednich kwater.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-05-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.