Krach giełdowy może w Polsce nastąpić ale będzie słaby.

Warszawa, 16 lutego.

Dzienniki niemieckie interesują się niesłychanie żywo sprawami gospodarczemi w Polsce i dowodzą, że powstawanie w ogromnej foki banków i towarzystw akcyjnych jest zapowiedzią „grynderstwa” i że to „grynderstwo" musi się skończyć niesłychanym krachem finansowym.

 

W tej sprawie „Przegląd Wieczorny” zwraca się po informacye do pewnej osobistości oficyalnej, znającej doskonale stosunki gospodarcze Państwa Polskiego.

 

Udzielona informacya brzmi:

 

— Prasa niemiecka, oceniająca powstawanie nowych banków i towarzystw akcyjnych w Polsce ze stanowiska grynderskiego, ma zaledwie w drobnej cząstce nogę. Należy pamiętać, że zwłaszcza w Warszawie i b. Kongresówce za czasów rosyjskich z rząd nie pozwalał na żadną żywszą działalność gospodarczą zbiorową

 

Dalej, podczas wojny, o rozwinięciu jakiejkolwiek przedsiębiorczości finansowej, przemysłowej i handlowej nie mogło byc mowy. Wreszcie w pierwszych latach powstania Państwa Polskiego zbyt daleko sięgający etatyzm także zabita., wszelką przedsiębiorczość. Rzecz zrozumiała zatem, że dziś zbiorowo powstają nowe banki i Towarzystwa akcyjne. Że trzeba się liczyć z ewentualnym krachem, o tern uczy historyczny krach wiedeński w 1873 roku i historyczny krach w Niemczech w parę lat po zwycięskiej wojnie z Francyą.

 

Min. skarbu przecież zdaje sobie sprawę z możliwosci takiego krachu, już teraz przygotowuje rozmaite środki i zarządzenia, dzięki którym owo przesilenie w dziedzinie bankowej i Towarzystw akcyjnych, jeżeli miałoby przyjść, to w każdym razie nie spowodowałoby tak strasznych spustoszeń, jak owe krachy wiedeński i berliński przed pół wiekiem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-02-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.