Przemysł polski zamiera

a lokomotywy niemieckie jadą do Moskwy!

Projekt wypożyczenia Polsce lokomotywy francuskich.

Kraków, 14 lutego.

Pasze ciężkie stosunki gospodarcze wywołane są w znacznej części opłakanym staw nam naszych kolei, a zwłaszcza brakiem lokomotyw. Należało się tedy spodziewać, że nasze czynniki miarodajne okażą pośpiech układach z Niemcami o zwrot taboru, przyznanego nam artykułem 371-ym traktatu.

 

Tymczasem (pisze p. t. w ,,Kuryerze Warsz.«) jak się okazuje z wynurzeń p. Olszewskiego, przedstawiciela Polski w komisyi odszkodowań w Wiesbadenie, sprawą tę fatalnie zaniedbano. P. Olszewski bowiem oświadczył, że „w sprawie parowozów akcya nie jest jeszcze rozpoczęta”.

 

A szkoda! Tembardziej, że, jak donoszą depesze z Berlina, fabryki niemieckie zobowiązały się dostarczyć Rosyi sowieckiej sto, czy nawet tysiąc lokomotyw. Byłoby błędem nie do darowania, gdybyśmy nie nałożyli sekwestru na te obstalunki sowieckie, albowiem Niemcy musza naprzód ubicie się za swych zobowiązań względem nas.

 

Niemcom nie wolno również wywozić taboru kolejowego z Górnego Śląska, a jednak czynią to z gorączkowym pospiechem.

 

Tymczasem cały nasz gospodarczy organizm zamiera wskutek paraliżu środków przewozowych.

 

Korespondent francuski kap. Renami i p. Bram poruszyli myśl wypożyczania lokomotyw z Francyi. Myśl dobra — i wartoby ją niezwłocznie zrealizować.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-02-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.