Stan łotewskiego przemysłu papierniczego.

Przemysł papierniczy na Łotwie łącznie z przemysłem finlandzkim był poważnym konkurentem na rynku wewnętrznym w b. Królestwie Kongresowym. Z jednej strony obfitość i taniość surowca, z drugiej zaś wyzyskanie naturalnych źródeł energii (wodospady w Finlandii) sprawiły, te nasze papiernie mogły współzawodniczyć jedynie w wytwórczości papierów bardziej zbytkowych.

Na Łotwie pracowały przed wojną 2 fabryki cellulozy, 12 fabryk materjału drzewnego i 6 fabryk papieru, w których wyrabiano 800 000 pudów cellulozy, 400 000 pudów materiału drzewnego i papy dachowe; i przeszło 1 800 000 pudów papieru. Wartość tej produkcji podług cen obecnych wynosiłaby 1300 milionów rubli, podczas gdy obecnie Łotwa produkuje za blisko 100 milionów rubli. Rząd łotewski wyznaczył na uruchomienie przemysłu 105 milionów rubli; pragnąc podnieść przemysł papierniczy do stanu przedwojennego, należałoby połowę tego kredytu przeznaczyć dla przemysłu papierniczego.

 

Kuryer Poznański, 14-09-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.