Paradoksalna zwyżka kursu marki.

Jest ona tylko przypadkowa, spowodowana głównie inflacyą walorów zagranicznych na rynku niemieckim.

Berlin, 19 maja. (t) Od dwóch miesięcy sytuacya ekonomiczna Niemiec pogarsza się z tygodnia na ty-dzień, tymczasem jako konsekwencya tego faktu wzrasta marka. Podwoiła ona swą Wartość nietylko na giełdzie. szwajcarskiej, ale w całej Europie i innych częściach świata.

 

Marcel Ray, współpracownik-. „Le petit Parisiena", zasięgał w tej sprawie informacyi u ekonomistów paryskich, którzy mu podali trzy przyczyny tego niezwykłego fakłu. Najważniejszą przyczyną jest wielka obfitość walorów zagranicznych na targach niemieckich, które napłynęły nagle w marcu dzięki ogromnym zakupom, jakie zagranica poczyniła w Niemczech. Sama Hiszpania zakupiła maszyn elektrycznych za 30 milionów pestów. Wobec słabego obrotu pieniężnego w ostatnich czasach wystarczyło kilkanaście nawet milionów obcej waluty, aby zachwiać równowagą kursów.

 

Nagły ten fenomen zwyżki został przygotowany akcyą ochronną rządu niemieckiego, który od grudnia zabronił prawie zupełnie wwozu towarów. Z drugiej strony wielkie ilości franków i dolarów przenikają stale z krajów okupowanych i terenów plebiscytowych do Niemiec.

 

W ostatnim razie wiele trzeba tu położyć na karb spekulacyi. Wielkie banki krajów neutralnych mają znaczne zapasy marek i nie leży w ich interesie niski kurs tego pieniądza. Spekulacya nie wpływa tu decydujące, ale wzmacnia i utrwala kurs marki.

 

Najciekawsze z tego wszystkiego jest to, że sami finansiści niemieccy są skonsternowani tą zwyżką. Przyzwyczajeni do ciągłej dewaluacyi marki skupywali oni w wielkich ilościach funty, dolary i franki, tezaurowali swe pieniądze w kosztownościach i przedmiotach sztuki. Nastąpił obecnie spadek zarówno monety obcej, jak i kosztowności. Paskarze zaczęli na gwałt pozbywać się swych walorów ze stratą 50 proc., inni zaś nie wiedzą co począć, czy oczekiwać jeszcze zniżki, czy również zabezpieczyć się przed możliwą zwyżką.

 

„Baisse inevitable" twierdzą jednak stanowczo i ekonomiści francuscy. Marka spadnie prędzej czy później, gdyż stuczne te przyczyny zwyżki nie mogą zapewnić jej kursowi trwałości. Jedynym człowiekiem który się cieszy zwyżką jest minister finansów Wirth. Okazał się on dobrym gospodarzem niemieckiego skarbu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-05-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.