„Namiastki” bezużyteczne i szkodliwe.

Przed kilku dniami zniewoleni licznemi skargami publiczności, podnieśliśmy palącą sprawę nędznej obsługi to tutejszych kawiarniach i restauracyach, gdzie miast kelnerów fachowych i wyszkolonych gospodarze przyjmują chłopców kilkunastoletnich i każą im pełnić funkcye kelnerów i płatniczych. Ze to nie żart, przykładem służyć może restauraeya hotelu „Saskiego".

 

Skutek jest taki, że gość, któremu się spieszy, dwie godziny musi jeść kolacyę, bo wczorajszy chłopiec, dzisiaj „pan kelner" zarabiający po 10 i więcej tysięcy koron miesięcznie, traktuje gościa pogardliwie, obsługuje niechętnie gdyż tak czy tak swój procent otrzyma, to zaś, że gość jest niezadowolony, źle obsłużony, nieobchodzi go zupełnie.

 

Na tę szkodliwą konkurencyę, na ,,niewypierzonych kelnerów" utyskują i zupełnie słusznie, ich starsi i wyszkoleni zawodowo koledzy, którym ,,neofici” w zawodzie podrywają dobrą opinię. Lwia część winy spada w tym wypadku na właścicieli przedsiębiorstw, którzy podobną partaninę nie tylko tolerują, ale tworzą, Publiczność przeciwko temu opanuje stanowczo, wychodząc ze słusznego założenia, że za drogą opłatę, za swoje pieniądze powinna być obsłużona należycie.

 

A że zarobki kelnerów są nie byle jakie świadczy fakt, że wprawdzie za podanie szklanki herbaty kelner zarabia 20 hal., ale za przyniesienie z kuchni pieczystego 3 kor., zaś za podanie i otworzenie butelki szampańskiego wina 90 do 120 koron.

 

Chyba za te pieniądze można żądać starannej i sumiennej obsługi !!

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-03-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.