Olbrzymi motor elektryczny Galicyi zachodniej.

Gmina miasta N. Sącza, w której rękach znajduje się koncesya na budowę Zakładu wodno-elektrycznego Szczawnica-Jazowsko, odnawia przerwane wojną usiłowania zmierzające do podjęcia jego budowy. Elektrownia ta ma siłą wody Dunajca wyprodukować rocznie 100 milionów kilowatt - godzin prądu elektrycznego, który rozprowadzony siecią wysokiego napięcia po kraju, zasili główniejsze miasta, jak N. Sącz, Tarnów, Bochnia, Kraków, Zagłębie węglowe i osiągnie przez to skutecznie znakomity rezultat w dwu nader ważnych kierunkach: zmniejszy zużycie tak dziś jak i w przyszłości niezmiernie cennych materyałów jak węgiel i ropa w ilościach odpowiadających rocznie 20 000 wagonów węgla, może dalej dostarczyć odradzającemu się przemysłowi tak silnie poszukiwanej, a łatwo dostępnej i taniej energii motorowej.

 

Z tych dwu powodów posiada wolno-elektryczny Zakład jazowski bardzo doniosłe narodowo-gospodarcze znaczenie, które do znacznych urasta rozmiarów, jeżeli się zważy, że będzie on dopiero pierwszym krokiem na polu zużytkowania sil wodnych. Skoro się ujmie także i dalsze, będące do dyspozycyi w zachodnim Podkarpaciu Małopolski i połączy z okręgowemi elektrowniami Zagłębia węglowego, spalającemi odpadki kopalniane, uzyska się sprawnie i pewnie działający zespół, który zaważy już potężnie na naszem życiu gospodarczem.

 

Wedle wniosku, postawionego na jednem z ostatnich posiedzeń Sejmu warszawskiego, powstać ma dla celów budowy tego zakładu i jego eksploatacyi Towarzystwo akcyjne o kapitale zakładowym 35 milionów franków, z przeważającym udziałem Państwa.

 

Głos Śląski, 18-11-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.