Różyca u świń.

Z powodu ciągłej niepogody pojawia się tego roku różyca u świń daleko częściej niż w innych latach. Zaraza ta rozszerzyła się przeważnie z powodu jej zatajenia, właściciele takich świń nie zgłaszali ich do urzędów, lecz sprzedawali je rzeźnikom lub sami je dobijali a na tej drodze dostały się zarazki do innych gospodarstw. Rozszerzenie się tej zarazy powodowała także często nieznajomość należytego obchodzenia się z czarnym dobytkiem, nieodpowiednie urządzanie chlewków i podawanie niewłaściwej karmy świniom. W razie zaś pojawienia się choroby nie zachowano konieczną czystość i ostrożność i odkażenie zarażonych chlewków.

Do tegorocznego szczepienia świń tylko niewiele gmin wniosło dotyczące zgłoszenia. Z wielkiemi trudnościami sprowadzoną surowicę z Kongresówki oddano zaraz do użytku i przeprowadzono odnośne szczepienie. Wyniki szczepienia były wszędzie pomyślne a nawet wiele już chorych a później zaszczepionych świń wyzdrowiało. W innych latach pojawiała się różyca przeważnie od maja do lipca, tego roku zaś zdarza się wiele wypadków jeszcze w sierpniu, a dobry skutek szczepienia spowodował, że coraz nowsze zgłoszenia dalej napływają. Na telegraficzne ponowne zamówienie surowica zapewne wkrótce nadejdzie, tak, iż będzie można dalsze szczepienie przeprowadzić. Zaznacza się atoli, że wszystkich świń w kraju nie będzie można szczepić z powodu niedostatecznej ilości surowicy, lecz szczepienie będzie można chociaż w tych gospodarstwach przeprowadzić, gdzie różyca już się pojawiła i w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ci też powinni się zgłosić do tamtejszego weterynarza. Dalszego rozszerzenia się zarazy nie należy się obawiać, ponieważ takowa już się zmniejsza, ponieważ według wykazów jest jeszcze coś przez 40 świń w kraju zakażonych. Wzywa się hodowców świń, żeby w przyszłym roku w oznaczonym czasie: zwykle do 30. kwietnia — zgłosili w urzędzie gminnym do szczepienia, bo na przyszłość takie uwzględniane będą. Przełożeni gmin powinni zwracać ludności uwagę na wymienione powyżej przyczyny po-wstania różycy a w celu zapobieżenia rozszerzenia się tej zarazy powinni każdy wypadek natychmiast podać do urzędowej wiadomości. Tylko w ten sposób, tylko przez takie współdziałanie ludności, urzędów gminnych i weterynaryjnych można tą groźną zarazę pomyślnie zwalczać i uchronić hodowców od dotkliwych strat.

 

Gwiazdka Cieszyńska, 19-08-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.