Z życia gospodarczego.

Jak donoszą pisma warszawskie — przyjęła komisya skarbowa w pierwszem czytaniu projekt ustawy o stemplowaniu banknotów i o pożyczce przymusowej, w brzmieniu zaproponowanem przez rząd atoli z pewnemi zmianami. Szczegółów dotychczas brak.

Pisma warszawskie donoszą, że na temat rynku pieniężnym pamje usposobienie spokojne. Papiery procentowe nie wykazują większych zmian; obroty nie przybierają większych rozmiarów. Usposobienie dla rubli stałe; obroty były dość znaczne. Wedle warszawskiej „Gazety Porannej" (2 grosze) z 21. bm. notowano:

Na posiedzenie komisyi, skarbowo-budżetowej, Które odbyło się pod przewodnictwem posła Głąbińskiego, przybyli dwaj przedstawiciele związku banków warszawskich, którzy projektowi rządowemu o reformie walutowej i o przymusowej pożyczce państwowej przeciwstawili swój projekt własny, mający na celu uproszczenie wielu spraw walutowych. Wobec opozycyj, z jaką projekt bankowców spotkał się w komisyi, cofnęli autorowie swój projekt przyrzekając przedłożyć komisyi projekt nowy.

 

Na jednem z dalszych posiedzeń odbyła się dyskusya nad sprawą stemplowania banknotów. Wobec tego, że spekulanci, aby nie płac podatku stemplowego, urządzili run na banknoty jedno- i dwumarkowe, członkowie komisyi wyrazili żądanie, aby obowiązek stemplowania i opodatkowania rozciągnął się do n aj drobniejszych banknotów.

 

Chwila: dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych, 27-03-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.