Różne. (Rozlegle pokłady żelaza i niklu na Celebes).

Na wyspie Celebes, należącej do Indyi holenderskich, odkryto w ostatnim roku znaczne pokłady rudy żelaznej i niklu. W obszarze Laronne. Soruako i Waru, zarówno na stokach górskich, jak i w dolinie, ruda żelazna znajduje się prawie nieprzykryta warstwą ziemną w pokładach grubych na 14 do 15 metrów, że bez trudu można ją eksploatować. Ruda, dzięki wysokiemu procentowi przymieszki niklu i chromu, jest bardzo cenną; przymieszki czynią ją przydatną do fabrykacyi szczególniej poszukiwanego gatunku stali. Pokłady rudy oceniają na ożoło 1 miliard ton. Równie cenne są pokłady niklu, obejmujące 3000-4000 klm. kwadr. Ruda niklowa zawiera ponad 25 proc. niklu, podczas gdy np. pokłady kalifornijskie zawierają tylko 7 proc. tego kruszcu. Przed wojną tonę 7-procentowej rudy niklowej płacono po 260 guldenów holenderskich (gulden hol. — 2 fr.) Można sobie z tego uzmysłowić, jaką cenę mają dziś pokłady 25-proc. rudy niklowej na Celebes, dotychczas nie eksploatowane.

 

Dziennik Śląski, 29-09-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.