„Dajcie ropę – damy węgiel”.

O handlu zamiennym węglowo-ropnym Austryi z Niemcami.

Kraków, 18 września.

Z zestawień, które podaje „Germania" dowiadujemy się, że kontyngent węgla pruskiego dla Austryi od kwietnia do września r. b. wynosi 815.000 tonn. Według wykazów urzędowych dowiozły Niemcy Austryi w kwietniu b. r.: 866.000 tonn, w maju b. r.: 922.000 t„ w czerwcu b. r. 867.000 t., w lipcu b. r. 784.000 t. węgla kamiennego. W sierpniu b. r. przyrzeczony kontyngent nie został Austryi dostarczony.

 

Od maja 1917, w którym to miesiącu wynosił wywóz pruskiego węgla do Austryi 326.000 t. pomnożył się ów wywóz więcej niż w dwójnasób. Wywóz w ostatnich miesiącach prześcignął także eksport do Austryi w miesiącu styczniu i lutym r. b.

 

W styczniu wynosił wywóz węgla do Austryi 630.000 t., w lutym 557.000 t.

 

W zamian za dostarczony piwsk; węgiel kamienny: otrzymały Niemcy w całej pełni przyrzeczony czeski węgiel brunatny.

 

Wzajemne układy sprzymierzonych, co do dalszej dostawy utrzymują zgodnie kontyngent w tej samej ilości, aż do końca października.

 

Dalsze pertraktacye wdrożone w tej sprawie idą w tym kierunku: że Austrya żąda podwyższenia w dowozie węgla pruskiego, a natomiast Niemcy od Austryi domagają się przydziału większej ilości ropy.

 

Z powodu, że produkcya ropy w Anstryi wykazuje obecnie spadek, staje się sprawa układów, które odbędą się w październiku b. r. — bardzo utrudnioną.”

 

Z tego co pisze „Germania" rzecz przedstawia horoskopy wcale nie wesołe — wobec zbliżającej się zimy i wożącego nam braku węgla wskutek zmniejszonej wytwórczości kopalń krajowych! „Otrzymacie węgiel, gdy dostaniemy od was ropę" — tak brzmieć będzie niezawodnie tenor październikowych wzajemnych układów. Jestto błędne kolo, które dla wymownego przykładu porównać można do przetargu pary wodnej z ogniem: „Daj mi parę - a ja ci dam płomień!" —woła ogień. — „Daj mi twą siłę wytwórczą, bo bez niej istnieć nie mogę" — odpowiada na to para.

 

Jeśli wytwórczość kopalń ropnych w Austryi (czytaj: Galicyi) zmniejszyła...się obecnie, to przyczyny szukać należy właśnie i wyłącznie w braku węgla do popędu maszyn wiertniczych (rygów). Ilość szybów ropnych w Galicyi nie zmniejszyła się wcale; wydajność ich wzrasta ustawicznie, ale utyka się nieustannie właśnie na braku węgla, bo nic wszędzie może być ropa, jako siła motorowa użyta.

 

Germania" opuszcza tendencyjnie statystykę importu czeskiego węgla brunatnego do Niemiec, a także statystykę dostarczonej Niemcom przez Austryę ropy borysławsko-tustanowickjej, co osłabiłoby w znacznej mierze wysokość podanych cyfr wywozu węgla pruskiego do Austryi. (k. z.).

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-09-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.