Pogoda ceny.

Spekulanci do celów swoich potrafią nagiąć wszystko, nawet termometr i barometr. Zjawisko to możemy obserwować obecnie. Jest zimno, nie-pogody — ceny idą w górę, a sklepikarze zapytani o przyczynę, tłómaczą się:

 

Zimno, błoto, deszcz, niema ze wsi dowozu, wszystko drożeje... Co zrobić, panie dobrodzieju, a do tego jeszcze przednowek...

 

I ceny idą w górę, tem wyżej, im niżej spada termometr.

 

Nawet jabłka i śliwki podskoczyły o kilkadziesiąt procent.

 

Można być pewnym, że gdy nadejdą jeszcze ciepła i pogody, ceny znów podskoczą, a czcigodni sklepikarze tłómaczyć będą obdzieranej publiczności:

 

Trudno, panie dobrodzieju... upał, gorąco, niema ze wsi dowozu... Kmiotkowie rozkoszują się pięknością lata, używają wilegiatury, nie chcą jeździć do dusznego miasta... Zresztą teraz Żniwa... wszystko drożeje...

 

W ten sposób sklepikarz zawsze znajdzie wykręt, a nieszczęsny konsument wije się, jak węgorz, obdzierany ze skóry i płaci, płaci wszystko, co od niego zażądają, no bo przecież jeść musi.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-08-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.