Trzymanie świń do uboju domowego.

Wielostronnie powstało mniemanie, że wszystkie świnie zostały obłożone aresztem i że tuczenie świń dla własnego użytku nic jest dozwolone. Mniemania te są błędne. Przez rozporządzenia w grudniu 1.917 r. i styczniu 1918 wydane było najpierw wybicie wszystkich świń do 1 lutego nakazane z wyjatkiem macior i knurów do chowu. Później wyłączono z pod rozkazu zabicia, jeszcze prosięta, które 1 stycznia nie ważyły po naci 50 funtów, a przcznaczone być miały na przyszły rok do zabicia. Wszystkie te świnie mogą być przetrzymane, o ile zapasy paszy wystarczają i liczba ich odpowiednia do liczby zaopatrujących osób; do drugiej zimy, celem zabicia ich dla zapotrzebowania domowego.

Przez rozporządzenia w styczniu wydany był handel świniami zupełnie wzbroniony. Przez ustawy prowincyonalnegn miejsca dla mięsa z 9 marca t. r. jest kupno i sprzedaż prosiąt aż do 25 kg. znów dozwolona. Cen oznaczonych naturalnie nie położono na te świnia. Każdemu zatem, kto posiada chlew i dostateczną ilość paszy, wolno jest nabyć świnię 25 kg. wagi i chować ją celem zabicia zimą. Zwraca się jednak uwagę, że świnie te muszą być zameldowane w biurach żywnościowych jako do zabicia domowego. Przy zameldowaniu wystawia się poświadczenie, które starannie zachowanem być musi, gdyż później przy wniosku o pozwolenie zabicia przedstawione być musi.

 

Dziennik Śląski, 01-06-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.