Katastrofalny spadek cen na giełdzie w Berlinie

Dyskusya w parlam. niemieckim w sprawie dostaw wojskowych, wykryć skandalu w manipulacyach firmy Daimler (fabryka motorów) jakoteż pogłoski o mającem nastąpić objęciu "Wszystkich przemysłów wojennych pod nadzór państwowy spowodowały katastrofalny spadek cen na giełdzie efektów w Berlinie.
Akcye Daimler spadły o 420% (wobec 1300 % stanu), a to pociągnęło za sobą tak nagłą derutę innych akcyi przemysłowych, że przedstawiciel rządu uznał za stosowne wezwać strony interesowane do uspokojenia się.
Wedle doniesień pism berlińskich firma Daimler uzyskała nadmierne zyski (178%) z dostaw rządowych, odmówiła na wezwanie rządu, który

chciał poddać jej księgi zbadaniu, a nawet zagroziła ograniczeniem produkcyi. Pisma donoszą, że spodziewać się należy dalszych sensacyjnych rewelacyi co do pewnej kopalnia pewnej fabryki i wyrobów chemicznych, w czem interesowane są szersze kola przemysłowe w Austryi, które poniosą z tego powodu znaczną szkodę.
Wedle oświadczenia urzędowego rząd niemiecki przygotowuje ustawę, na mocy której nadmierne koszta dostaw rządowych mają z powrotem wpłynąć do kasy państwowej, co równać się będzie częściowej konfiskacie majątku spekulantów wojennych. Jest możliwe, że nowa ustawa jako zasadnicza sięgnie bardzo daleko i od jednej go razu uzdrowi skandaliczne stosunki drożyźniane.
W ten sposób państwo niemieckie wkroczy praktycznie na drogę odbudowy cen wojennych i położy kres niesumiennej spekułacyi. Zarządzenia te mieć będą wielki wpływ także na stosunki gospodarcze i ustalenie cen w Austro-Węgrzech.
Dyrekcya Daimler-Werke ogłosiła strajk dyrekcyi i kierownictwa fabrycznego, wobec czego ze strony niezawisłych socyalistów postawiono w izbie wniosek na wytoczenie im procesu o zdradę kraju, jak to uczyniono co do strajkujących w lutym robotników.
Trzy inne grupy, a mianowicie socyaliści, centrum i naród, liberali zgłosili natomiast wniosek na zmilitaryzowanie wszelkich przemysłów wojennych i przyznanie w przyszłości zysku co najwyżej 5 % od kapitału inwestowanego.
Przyjęcie powyższego wniosku oznaczać będzie radykalną reformę stosunków gospodarczych i handlowych w państwie.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.