Olbrzymi wytrysk nafty w Borysławiu

Z Borysławia donoszą, że onegdaj nastąpił w pobliżu Potoka silny wytrysk nafty, produkujący dziennie trzydzieści do czterdziestu wagonów ze studni wiertniczej, dowierconej do głębokości 1442 metrów. Ropa tryska fontanną ponad wieżę wiertniczą, ale cały strumień został ujęty i sprowadzony do zbiorników. Studnia należy do "Rafineryi olejów mineralnych Tow. Akc.“, wchodzącej w koncerń Zakładu Kredytowego i Węg. Banku Powszechnego.
Zważywszy, że cena ropy wynosi obecnie około 3500 K za wagon, produkcya wspomnianej studni przedstawia wartość

120.000 K dziennie, a około 3 milionów miesięcznie!

Tak to olbrzymie bogactwa kraju płyną nach Draussen, prawie bez pożytku dla kraju. Ropa będzie oczyszczona w niemieckich i węgierskich rafinecyach, cały zysk zgarnie i wywiezie obce towarzystwo akcyjne, a dla kraju pozostaje chwała, że posiadał setki milionów w ziemi, a przy pięknej gospodarce konserwatywnych włodarzy kraju i „realnych" polityków — nie umiał sobie zapewnić posiadania własnych bogactw i stracił je na rzecz obcych.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-02-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.