Bez szelek i podwiązek.

Z powodu ograniczenia wyrobu bardzo wielu artykułów gumowych, grozi nam — jak donoszą pisma wiedeńskie — w najbliższym czasie zupełny brak podwiązek i szelek gumowych. Jak informują z kół fachowych, w przyszłości nie będzie można zupełnie nabyć taśmy gumowej w żadnej formie, a co zatem idzie, także tadnych wyrobów z niej, jak na przykład podwiązki, szelki, paski i t. p. Pięć największych austryackich fabryk tego rodzaju artykułów, bardzo wiele mniejszych, a nadto przeważna część fabryk niemieckich wstrzynray całkowicie wyrób taśm i pasków gumowych.

Składy tych towarów mają swe zapasy na ukończeniu, a nabycie materyalu służącego do wyrobu jest bardzo trudne i ogniowie kosztowne, Za nici gumowe, których I100 kg. kosztowało dawniej zaledwie 15 koron, dzisiaj, sprowadzając je z zagranicy, płacić trzeba 120 koron Zwykłe nici podskoczyły obecnie w cenie z 3 K 50 h. na 8 koron. cena farby w/robła podwójnie, wobec czego musiano zaniechać całkowicie wyrobu tych artykułów.

 

W miejsce dotychczasowych podwiązek i pasków gumowych używać będą panie zwykłych, sporządzanych ze wstążki, podobnie jak i mężczyzna, którzy w zastępstwie szelek gumowych nosić będą szelki z taśmy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-01-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.