O wolny port dla Polski

Berlin, w styczniu.
W „Danziger Ztg.“ syndyk korporacyi kupieckiej w Gdańsku, dr Fehrmann, omawia zagadnienie, czy Gdańsk mógłby zostać polski wolnym portem i stara się wkazać iż stanowiska politycznego i gospodarczego, że takie przekształcenie nie dałoby korzyści ani Poisce, ani Niemcom, ani też samemu miastu. Rozstrzygającem miałoby tu być stworzenie w Gdańsku morskiego urzędu cłowego, który oddziałałby — zdaniem p. Fehrmanna — ujemnie na ożywienie się stosunków handlowych między Polską a Gdańskiem.
Natomiast, jeśli Gdańsk nie będzie przekształcony na polski wolny port, wówczas — jak obiecuje pan syndyk kupców gdańskich —

wszyscy oni przypomną sobie swe tradycyjne stosunki handlowe z Polską i — w co bardzo wierzy my — zaraz po zawarciu pokoju postawią sobie za pierwsze zadanie, owe stosunki na nowo nawiązać i ile możności utrwalić. Będzie to możliwem jednakże tylko wówczas, gdy nowy rząd polski energicznie zajmie się sprawą regulacyi Wisły, dotychczas tak bardzo zaniedbanej, oraz, jeśli pobuduje więcej linii kolejowych, któreby miały znaczenie dla obrotu z Gdańskiem, oraz z Bałtykiem.
Czemu jednak kupcy gdańscy nie mogliby sobie przypomnieć dawnych dobrych tradycyjnych stosunków w razie, gdyby Gdańsk zamieniono na polski wolny port — autor nie powiada.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 9-01-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.