Przemysł papierowy na Węgrzech.

Fabrykanci celulozy na Węgrzech postanowili odbywać stale narady w celu usunięcia trudności produkcji, która obecnie spadła do połowy w porównaniu do czasów przedwojennych. Główną przyczyną tego jest kwestja robotnicza i brak węgla. Węgierskie fabryki celulozy w ilości sześciu, produkowały dawniej 8 do 10 tysięcy wagonów rocznie, obecnie produkują zaledwie 5,000 wagonów.

 

Brak papieru dotknął przedewszystkiem prasę węgierską, jakkolwiek odczuwają tenże brak również dzienniki austryjackie i niemieckie.

 

Dotychczas fabryki niemieckie dostarczały Węgrom papieru w ten sposób, że fabryka celulozy w Brasso dostarczała 50 do 60 wagonów celulozy, po cenie zniżonej, dziennikom niemieckim, nawzajem fabryki niemieckie dostarczały na tych samych warunkach papier.

 

Obecnie jednak ten zamienny handel prawdopodobnie ustanie, ponieważ Niemcy zużywają same całą swoją produkcję papieru.

 

Nowa Gazeta, 01-12-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.