Obszar uprawionej roli w Prusiech w r. 1914.

(Kb.) Ku obliczeniu ilości sprzętu z roli niezbędnie konieczną jest znajomość wielkości obszaru uprawionej roli. Dochodzenia odnośne odbywają się na mocy rozporządzeń niemieckiej rady związkowej w poszczególnych państwach Rzeszy corocznie. Wyniki tych dochodzeń, dotyczących najgłówniejszych gatunków zooża i roślin pastewnych oraz łąk, ogłaszane bywają regularnie w początku sierpnia. Organ Pruskiego urzędu statystycznego „Statistische Korrespondenz" ogłasza obecnie liczby statystyczne, przedstawiające wielkość obszaru roli, uprawionej w roku bieżącym 1913.-1914. w państwie pruskiem. Obszar ten w. porównaniu z latami poprzedniemi znacznie się powiększył. Dowodem następujące liczby:

 

 

 

Ogromny obszar roli, uprawionej w roku: 1912.-13. w Prusiech, powiększył się zatem w roku bieżącym znacznie, zwłaszcza dla najważniejszych gatunków zboża i dla ziemniaków. Okoliczność ta w związku z zadawalającemi sprawozdaniami ze stanu zasiewów tegorocznych, uprawnia — zdaniem doświadczonych rolników — do uzasadnionej nadziei, że żniwa tegoroczne tak co do ilości jak i co do jakości będą bardzo korzystne. Zniknęły też obawy, że z powodu wybuchu wojny europejskiej zabraknie rąk do pracy około zwiezienia plonów rolnych. Z obwieszczenia urzędowego, ogłoszonego w tych dniach, wynika, że miejsca robotników rolnych, powołanych pod broń, już wszystkie zastępiono nowemi siłami.

 

Kurjer Poznański, 15-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.