Biznes

Sprzedaż ziół tytoniowych została już wyraźnie i oficyalnie dozwoloną w rządowych trafikach. Surogatami tymi są: listki róży, rumianek, koniczyna, jałowiec i t p. W myśl rozporządzenia ministerstwa finansów surogaty tytoniowe, o ile nie zawiera substancyi szkodliwych dla zdrowia, mogą być dopuszczone także i do sprzedaży w trafikach.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-08-1917

Na wczorajszym targu nich handlowy był bardzo mały. Brak najpotrzebniejszych artykułów żywności, jak: jaj, masła i sera dał się dotkliwie odczuć. Brak tych elementarnych środków pożywienia na targu powoduje masowy wykup tych artykułów przez pokatnych handlarzy, którzy calerni gromadami nawiedzają, okoliczne wsie. Dowieziono tylko w znacznej ilości owoce i jarzyny. Ceny tych produktów z powodu większej podaży znacznie spadły. Ziemniaki, których znalazła się minimalna ilość na targu, zostały w przeciągu pół godziny rozkupione.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-08-1917

Tutejsze władze sądowe, oraz władze administracyj miejskiej zamierzają wprowadzić na czas zimowy dzień pracy bez przerwy obiadowej. W ten sposób możnaby oszczędzić dużo na opale i oświetleniu, ponieważ w godzinach wieczornych byłyby biura zamknięte. Podobny dzień pracy bez przerwy obiadowej zaprowadzono już od roku w zarządzie kopalń hr. Szaffgocza, ku zadowoleniu tak pracodawców jak i pracobiorców.

 

Dziennik Śląski: przez lud-dla ludu!, 21-08-1917

Ponieważ na targu wiedeńskim okazał się brak jarzyn i owoców , przeto we wtorek dnia 21 b. m. odbędzie się konfereneya rządowych i krajowych władz Dolnej Austryi, gdzie zgłoszony zostanie wniosek na zajęcie owoców i przekazanie obrotu owocami nowej centrali.
"Sonn-u. Montagszeitung“ podaje zarazem wiadomość, że podobne wnioski nadeszły także z innych krajów koronnych, nie podaje jednak, czy także z Galicyi, i kto ten wniosek zgłosił.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-08-1917

Z powodu braku papieru prasa warszawska otrzymała rozporządzenie ze strony wydziału wydawniczego przy generał-gubernatorstwie worazawskiem, aby chwilowo aż do zmiany warunków produkcyi papieru, ograniczyć rozmiary pism. Prezpis ten obowiązuje już w Niemczech. Od dnia wczorajszego stosownie do powyższego rozporządzenia pisma pojaw iają się w rozmiarach zmniejszonych.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-08-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.