Biznes

Dzienniki wiedeńskie żalą się, że kawiarnie, którym jak wiadomo, podawać wolno od dziś tylko sacharynę zamiast cukru, — niedostatecznie zostały w ten artykuł zaoparzone. Według statutu organizacyjnego powinni właściciele kawiarń otrzymać sacharynę w takich ilościach, aby mogła wystarczyć w przybliżeniu na miesiąc, a tymczasem pierwszorzędnym kawiarniom przydzielono zapas, mogący starczyć zaledwie na 10 do 12 dni.

            Naturalnie krakowskie np. kawiarnie nie otrzymały wogóle żadnego zapasu sacharyny — i prawdopodobnie wcale jej nie otrzymają, choćby z tego powodu — że wogóle bardzo mało będzie sacharyny,

(Od naszego korespondenta).

Wieden, 17 kwietnia.

(Wir.). — Radosna wiadomość o układzie zabezpieczajacym krajowi kupno praw kopalnianych w zagłębiu węglowem krakowskiem, spowodowała mnie do zasiągnięcia opinii o sprawie tej u jednego z najwybitniejszych znawców górnictwa. Oto informacye otrzymane:

W niemieckim świecie finansowym spostrzedz można od niedawna ożywione zainteresowanie się stosunkami gospodarczemi na wschodzie. Od pierwszych niemal dni działalności niemieckich władz administracyjnych na ziemiach polskich zakrzątała się żywo około cyrkulegyi kapitałów Ostbank fur Handel und Gewerbe. —I jakkolwiek dotychczasowa, działalność Ostbanku na ziemiach Królestwa nie wyszła jeszcze poza okres prostej regulacyi kapitałów, to pewne oznaki przemawiają, za tem, że przedsiębiorstwo to przygotowuje się powoli do roli, jaką odegrać zamierza jako czynnik ożywiający handel. i przemysi w przyszleni państwie polskiem.

Kowale w Dąbrowie i okolicy skarżą się na pospolitowanie ich fachu, przez przyprowadzenie do podkówania... wołów roboczych. Dzieje się to coraz częściej. Brak koni ni zniewolił włościan do tego.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-04-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.