Stulecie romantyzmu polskiego 1822-1922

Sto lat minęło od chwili. gdy na wiosnę 1822 roku, zjawił się pierwszy tom poezyi Mickiewicza. Cały naród czci tę wspaniałą rocznicę, młodzież krakowska była pierwsza, która wieczorem o podniosłym a bogatym programie, rocznicę tę przypomniała. Nasza rycina podaje portret naszego wieszcza, z czasów tej właśnie młodości Mickiewicza, malowany przez przyjaciela poety. Wańkowicza. Artyste przedstawił nam wieszcza natchnionego pięknością Krymu, gdy patrząc na jego urodę, mówi:

Lubię poglądać wsparty na Judahu skale,

Jak spienione bałwany to w czarne szeregi

Ścisnąwszy się buhaja. to jak srebrne śniegi

W milionowych tęczach kołują wspaniale,

Zdobędą ląd w tryumfie i napowrót zbiegi

Niosą za sobą muszle, perły i korale.

Podobnie na twe serce, o poeto młody,

Namiętność groźne często wzbudza niepogody

I nieśmiertelne pieśni za sobą uroni.

Z których wieki uplotą ozdobę twych skroni.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-05-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.