Stara muzyka przeciw nowej.

Interesująca książka Wandy Landowskiej.

Wanda Landowska, znani wirtuozka na starych instrumentach, jak szpinet, viola di gamba, viola d’amour i tp. wydała obecnie interesującą książkę, w które) wypowiada swoje poglądy na starą i nową muzykę. W książce tel, stanowiącej artystyczne ordo autorki. Landowska usiłuje wykazać, te stara muzyka nie jest bynajmniej trupem, ale cudnym, wiecznie kwitnącym kwiatem o nieśmiertelnie świeżych barwach i zapachu.

 

Entuzyastka muzyki przeszłości, Landowska idzie tak daleko, te powątpiewa o możliwości postępy w tej dziedzinie. Cytuje ona słowa Wiktora Hugo „Od Fidiasza do Rembrandta wiedzie jedna tylko droga sztuki — nie można tutaj mówić o postępie", a od siebie czyny uwagę: „czyż można stawiać wyżej Dunasa syna od Homera dla tego, że Dumas syn żył później?"

 

Pani Wanda Landowska oświadcza, te w dziedzinie orkiestralnej przechyla się stanowczo na stronę Bacha i Mozarta. Książka jej zawiera interesujące rozdziały „Wielkość i patos w muzyce", „Scholastyczne idee XVIII. w. i „O sile dźwięku":

 

Omawia przytem dokładnie budowę szpinetu oraz wszystkich jego odmian — ze specyalnem upodobaniem koneserki, analizując „Clavecin”. Z dzieła pani Landowskiej przebita jakby pewna niechęć do nowej muzyki. Zakochana w Bachu, Mozarcie, Jacquin des Pres i Palestrinie nie docenia wartości współczesnej muzyki, którą porównuje z warczeniem motorów automobilowych i gwizdem syren fabrycznych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-05-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.