Stara panna.

Obraz budzący największą sensacyę w Anglii.

Tak brzmi tytuł obrazu, który stanowi dziś główną atrakcyę dorocznej wystawy akademii królewskiej W Londynie. Autorem obrazu jest Alfred Print głośny malarz angielski. a jego stara panna jest młoda nieszczęsna miss, która utraciła narzeczonego w ostatniej wojnie, a jest jedną z tych co zapomnieć nie umieją. Artysta wyobraził ją w postawie zadumanej nad brzegiem morza i nad wodami kanału, poza któremi on śmierć znalazł, gdzieś może na polach Flandryi. Wypada z rąk dziewczyny książka, tdóra czytaniem próbowała napróżno zagłuszyć nieutulony ból.

Ból ten wyraził artysta, dziwnie, subtelnie w zatartym profilu twarzy dziewczyny, w bezwładnym rzuceniu rąk, w postawie całej —to też obraz przesycony na wskróś ciepłym sentymentem, dziele silnie na uczucia widzów, którzy gromadzą się przy nim tłumnie. Rozliczne komentarze wywołuje wizyt, którą tęsknota zbolałej dziewczyny, wywoiuje z mglistych oparów unoszących się nad falą wód, które rozdzieliły ją na zawsze z ukochanym.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 09-08-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.