Colosseum — „Lalka".

Farsa w 5-u aktach, według operetki Audrana, z Ossi Oswaldą w roli tytułowej. W ytwórni niemieckiej niezaznaczonej , wł. aj. „Sfinks“.

Większość zapewne bywalców w kinematografach zna „Lalkę" Audrana. Jest to perełka francuskiego, szampańskiego humoru, lekka, dźwięczna, rozkoszna' Niestety, ten doskonały utwór,—w niemieckiej przeróbce ekranowej—stał się cyrkową pantominą, zadaniem głównem której: ośmieszanie klasztornego życia katolickich braci zakonnych i wulgarna pornografja. Już z filmy „Madame Dubarry" wnioskować było można, iż w „słynnym" niemieckim reżyserze, Lubiczu, jest dużo z Lejby Trockiego, zaś z „Pasibrzuchów“ — iż jego „humor” natchnienie swe czerpie w rynsztokach i budzić może niesmak jedynie.

 

Lecz nawet takiego dowcipu w „Lalce" Lubicza jest niesłychanie mało. Jego „farsa" jest poprostu nudna. A jeżeli jest on—to w napisach. Mistrz Hilarius takie np. daje wskazówki Lancelotowi przy sprzedaży lalki: „nie zapominaj tylko dobrze czyścić i nie oszczędzaj pendzla".

 

Powstały podobno w Warszawie jakieś Polskie Związki Przemysłu Kinematograficznego, otóż byłoby bardzo pożądane, by zechciały one zwrócić uwagę ajencji „Sfinks", że podobne „dowcipy" sprawić mogą w końcu to, iż w kinoteatrach bywać przestaną kobiety uczciwe.

 

Pozatem doskonała gra i bogata wystawa. Wyróżniał się zwłaszcza młody chłopiec, dziecko prawie, odtwarzający rolę terminatora. Ossi Oswalda grała bardzo dobrze, niestety jednak w utworze Lubicza lalka jest postacią drugorzędną; swawolna Ossi nie wiele miała przeto pola do ujawnienia swych zalet.

 

W końcu należy dodać, iż w dniu premjery w sali „Colosseum" było bardzo pusto. Cieszyć się należy, iż publiczność nasza urobiła sobie nakoniec zdanie o niemieckiej farsie.

 

Kino, 04-03-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.