Szwecja filmowym rajem

W żadnym chyba kraju ruch kinematograficzny nie rozwija się tak świetnie jak w Szwecji. Sam Stokholm liczący około 400.000 mieszkańców, posiada 80 teatrów świetlnych, większość których pod względem przepychu, bogactwa i wytworności urządzenia, przypomina bajkowe jakieś pałace. Codziennie najwytworniejsza publiczność wypełnia je, nie szczędząc oklasków dobrym filmom.

Przyczyną tego olbrzymiego zamiłowania do kinematografji, jest wysoka wartość filmy szwedzkiej, zawsze bezwzględnie dobrej, oraz to, że kinematograf jest rozrywką nietylko szarych mas, ale najwytworniejszej publiczności. Jest on po prostu rozrywką narodową, bo szwedzi tinglu ani kabaretu nie uznają, są na to za kulturalni. Publiczność zna artystów, zna reżyserów, to też premjera obrazu budzi ogólne zainteresowanie, a bilety rozkupywane są na kilka dni naprzód. Ale główna tajemnica tkwi w tern, że filma szwedzka unika taniej sensacji, skandalu, że autorami scenarjuszy są twórcy o wielkich nazwiskach, znani całemu narodowi i przezeń uwielbiani.

 

Kino, 05-02-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.