Polonia — „Miłosny list Królowej".

Farsa, wytwórni niemieckiej „Union“, z Henny Porten w roli głównej, własność ajencji „Sfinks".

 

Do najbardziej kompromitujących listów należą listy kobiet i dyplomatów i prawdopodobnie dlatego te pierwsze i ci drudzy pisują ich tak wiele.

 

Sam pomysł farsy—gdyby znalazł się w ręku autora francuskiego — przeobraziłby się zapewne w arcydzieło humoru, dowcipu i lekkości, w grubych, niezgrabnych palcach niemieckich—stal się ciężką, nudną historją, w której sensu nie wiele, a dowcipu jeszcze mniej.

 

W dodatku, wyborna zresztą artystka, Henny Porten, do ról wymagających królewskiego majestatu i dystynkcji, nie nadaje się zupełnie. W „Miłosnym liście" jest wdzięczną, trochę ociężałą w ruchach i trochę zmysłową gretchen, która umie i lubi całować, ale o błękitnych manierach niema pojęcia. Wystawa obrazu poprawna, scenarjusz niewyzyskany — a przecież jak wspaniale można było wykorzystać pod względem satyrycznym, bogaty materjał intryg dworsko-politycznych!? Do najlepiej zagranych ról należy rola ochmistrzyni dworu ambasadora północy.

 

Program dopełnia przeciętna farsa Nordiska „Kabała i miłość" z bardzo pospolitą wykonawczynią roli głównej.

 

Kino, 22-01-1920

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.