Colosseum — ,,Na katordze”.

Dramat w 6 ciu aktach, wytwórni rosyjskiej „Jermoljewa”, wł. aj. „Sfinks”.

 

Scenarjusz filmy tej został opracowany według jednego z opisów typów zbrodniarzy z wypadku, zamieszczonych w znanym utworze Doroszewicza, „Sybir".

 

Jakiś rosyjski arystokrata miał więc zabić, w przystępie uniesienia, lichwiarza, gdy ten mu zagroził, iż weksle pośle jako prezent ślubny jego narzeczonej. Skazany na katorgę — nietylko rehabilituje się tam zupełnie, ale nawet zdobywa uznanie i stanowisko, dzięki swej pracy, zdolnościom i nieposzlakowanej uczciwości.

 

Z fabuły tej stworzyć by można obraz o literackiej wartości, i bardzo ciekawy. Niestety — autor scenarjusza okazał się zdolen jedynie do dania szeregu scen—czasami nad wyraz brutalnych (zabójstwo), czasami znów krańcowo sentymentalnych (ostatnie widzenie się księcia-katorżnika z ksienią), i to zawsze wymuszonych i nienaturalnych aż do śmiechu, jak naprz. doręczenie skazanemu wyroku sądu honorowego.

 

Głównym minusem filmy jest jednak, iż jest ona nad wszelki wyraz ciemna, tak iż gry twarzowej, która przecież jest duszą obrazów świetlnych, najzupełniej nie widać. Technika zdjęć przedwojenna.

 

Napisy nieprawdopodobnie złe.

 

Dużym natomiast plusem filmy była gra głównych odtwórców: Kymskiego - Korsakowa i Orłowej. Pierwszy z pary tej porywał wprost, w scenach końcowych zwłaszcza, gdy stał się już złamanym katorgą starcem. P. Orłowa rolę młodego, roześmianego w słońcu miłości, dziewczęcia odtworzyła ze zdumiewającą istotnie prawdą. Jest ona jednak typową mongolską pięknością, jakiej tysiące się rodzi na bezkresnych równinach Wielkorosji. Okrągła, pulchna, jak słonecznikowe ziarno tłuściutka. Typ podobny, nas, aryjczyków, — razić musi.

 

I jeszcze słowo. Scena oględzin trupa przez policję jest tak odrażająca, iż nasuwa myśl, że jednak ci, którzy występowali en masse przeciwko filmom rosyjskim — mieli jednak coś nie coś racji.

 

Kino, 01-01-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.